"Ako Moskva bude saterana uza zid, izdaće nalog Dodiku..."
Bosna i Hercegovina se približava krvavom oružanom konfliktu, piše u tekstu Njuzvika, baziranom na osnovu izveštaja s naslovom "BiH u ruskom bloku za cepanje".
Kako se navodi, u tom izveštaju je otkriveno da ruski predsednik Vladimir Putin podržava srpske separatiste, kako bi sprečio nameru zvaničnog Sarajeva da se integriše u zapadne političke, društvene i ekonomske tokove.
- Eksperti upozoravaju da bi takva dinamika mogla da otvori ukrajinski scenario u srcu Evrope - navodi se.
Njuzvik piše da se gomilanje oružanih snaga dešava u Republici Srpskoj, kao i da lokalna policija i druge bezbednosne formacije dobijaju rusku vojnu, oružanu i taktičku pomoć, o čemu svedoče dokumenti u koji je američki časopis, kako se navodi, imao uvid.
Takođe, navodi se da Moskva podržava paravojne srpske nacionalističke formacije u Bosni i Hercegovini, uz napomenu da predsednik Republike Srpske Milorad Dodik često BiH ocenjuje kao propalu državu, uz stalno zahvaljivanje Rusiji na podršci.
Pročitajte još:
* Dodik: BiH je naša prolazna stanica
* Dodik: Srpska želi što veću autonomiju
- Rusija radi na tome da formira klijentelističku državu u BiH, kako bi sprečila njene namere da uđe u NATO. Ruske paravojne formacije su već organizovale konflikt u Ukrajini, sa istom namerom - navodi se.
Njuzvik prenosi i izjavu nekadašnjeg zamenika pomoćnika američkog sekretara odbrane zaduženog za Rusiju, Ukrajinu, Evroaziju i Balkan, Majkla Karpentera.
- Ako Moskva oseti da je saterana do zida, moći će da izda nalog Dodiku da pokrene referendum o nezavisnosti Republike Srpske - navodi Karpenter.
Njuzvik navodi i da je u srpski entitet za dve godine stiglo više od 4.000 automatskih pušaka, te da je u februaru i sam Dodik priznao da je vlada kupila 2.500 pušaka za lokalnu policiju, ali eksperti tvrde da je to oružje nepotrebno za policijske snage koje broje oko 5.000 ljudi.
U tekstu piše i da postoji uverenje da u BiH ima oko pola miliona komada nelegalnog oružja, koje je preostalo posle ratova devedesetih godina prošlog veka.