Putin podržava Dodika
Rusija se ne protivi širenju Evropske unije na Zapadnom Balkanu, ali priča sa širenjem NATO je nešto drugo, ocenjuje za "Dojče vele" politikolog Igor Peličijari i dodaje da "Moskva ne inicira postupke Republike Srpske, ali je podržava".
"Dojče vele" navodi da je Peličijari, državljanin BiH, Hrvatske i Italije, profesor savremene istorije i istorije međunarodne pomoći na Univerzitetu u Salentu i predavač iz međunarodnog prava i spoljne politike EU na Visokoj školi ekonomije u Moskvi, a uz to je i saradnik Ministarstva spoljnih poslova Rusije i počasni konzul Ruske Federacije za italijanski region Emilija Romanja.
Peličijari je kazao da "što se tiče pitanja Republike Srpske i Srbije, ruska pozicija je sledeća: da se svako pitanje tretira na isti način kao što su se tretirala sva pitanja na tom području".
Pročitajte još:
- Ipak, na tu ideju ne gledam kao na neku specifičnu politiku Rusije na Balkanu, već kao deo generalnog povratka Rusije u globalnom smislu, kao globalnog igrača - rekao je Peličijari.
Na konstataciju "Dojče velea" da je Rusija jedina članica Saveta za implementaciju mira u BiH koja je podržala referendum o Danu Republike koji se sutra održava u Republici Srpskoj" i pitanje "da li bi Rusija bila spremna da podrži nezavisnost Republike Srpske", Peličijari je naveo da je njegov zaključak da će "Rusija teško sama da preduzima takve korake".
- Druga stvar je da može da ih podrži ukoliko se oni autonomno odvijaju na lokalnom planu. Opet se vraćam na Dejton. Nije Rusija kriva što se 15 i više godina govori o nedostacima Dejtonskog sporazuma i potrebi za Dejtonom 2. Što se tiče Rusije, sigurno je da ona podržava pozicije, prinicipe i zahteve onih država koje su njoj bliske, ali bilo bi mi vrlo čudno da Kremlj radi na tome, odnosno da on te ideje pokreće. Više smatram mogućim da, u generalnom kontekstu, gde Rusija predstavlja svoje stavove u generalnom odnosu prema američkoj spoljnoj politici, dakle u tom mozaiku tema i situacija, da upadne i ta situacija na Balkanu, pa i u Republici Srpskoj - rekao je on.
Rusija se vratila kao globalni igrač
Peličijari je kazao da "kada je konkretno reč o Dodikovoj poseti Moskvi, mislim da je on bio tamo da bi na Balkanu pokazao da ima Putinovu podršku".
- A to da bi Putin bio taj koji daje takt Dodikovim potezima - mislim da se to jednostavno ne dešava na takav način. Moskva može biti predstavnik interesa Republike Srpske na međunarodnom planu. Naravno da je Moskva spremna da podrži RS, ali pogrešno je misliti da je Moskva ta koja to pokreće - ocenio je Peličijari.
Na pitanje o "kako bi opisao interese Rusije na Zapadnom Balkanu, naročito u Bosni i Hercegovini", Peličijari je naveo da se "Rusija poslednjih pet do deset godina vratila kao globalni igrač i zato ne bih rekao da postoji ijedna geopolitička teritorija na celoj zemaljskoj kugli na kojoj Rusija nema svoj interes".
Srbija je glavni partner Rusije
- Što se tiče konkretno Zapadnog Balkana, mislim da tu Rusija nije mnogo promenila stav koji ima od samog početka. Ona želi da se slede isti standardi za sve države i narode koji žive na Balkanu. Dejtonski sporazum nastao je u periodu kada Rusija nije bila igrač kakav je danas i neke vizije tamo su, u najboljem slučaju, bile jednosmerne. Danas bi nekako trebalo imati u vidu i ono što su zahtevi Rusije koji, recimo, nikako nisu bili uzeti u obzir kada je bilo odlučivano o pitanju Kosova - ocenio je Peličijari za "Dojče vele".
On je naveo da je Rusiji "Glavni partner, naravno, Srbija - iako su i odnosi sa Hrvatskom dobri, sa Slovenijom takođe, a i sa BiH".
- Naravno da će Rusija pokušati da instrumentima medjunarodnog prava koji joj stoje na raspolaganju uveri te države da ne padnu, ne u EU - pazite Rusija nikada nije imala problem da Srbija uđe u EU - ali ne u NATO. Ali danas ući u Evropsku uniju, praktično je isto kao i ući u predvorje zgrade NATO - rekao je on.