Glasajte za opstanak!
Izlazak građana Republike Srpske u nedelju 25. septembra na referendum o Danu RS predstavlja više od rodoljubivog i patriotskog čina. Jer reč je o odbrani prava i nadležnosti RS u sudbonosnom istorijskom trenutku, kaže istoričar dr Dario Vidojković sa Univerziteta u Regenzburgu.
On ukazuje da bi se time na demokratski način voljom građana RS zaustavio proces oduzimanja nadležnosti RS, koje su garantovane Dejtonskim sporazumom i Ustavom BiH, kao i Ustavom same RS.
Koliko je važno učešće dijaspore na referendumu?
- Apelujem na građane Republike Srpske u Nemačkoj i drugim zemljama Evrope da dostojanstveno obave svoju građansku dužnost. Takođe, i da budu svesni važnosti ovog događaja, kao i njegovog istorijskog, a možda i sudbonosnog značaja za budućnost Republike Srpske i njenih građana.
Šta je smisao otpora referendumu?
- Krajnji cilj stalnih nastojanja političara, organa i institucija BiH je nestanak Republike Srpske. Prvo su nam oduzeti zastava, grb i himna, a sada se pokušava oduzeti i Dan Republike Srpske, čime bi bio nastavljen višegodišnji proces omalovažavanja i nestajanja Srpske.
Zašto je pitanje državnih praznika postalo toliko važno?
- Pitanje državnih praznika u entitetima ne reguliše Ustav BiH. To je pravo entiteta, odnosno Narodne skupštine u Republici Srpskoj. Zakon o praznicima RS je tu materiju takođe regulisao još 2007. godine, a 2010. donesen je u RS Zakon o referendumu i od tada do danas niko nije postavljao to pitanje. Sve govori da je sada to postalo političko pitanje.
Šta je činiti građanima RS?
- Zbog svega toga, pozivam građane Srpske da izađu na referendum o Danu RS, jer je to najdemokratskiji izraz volje naroda, na koji se pozivaju i Evropska unija i ceo civilizovani svet. Niko nema pravo da tu demokratsku tekovinu uskrati nama u Republici Srpskoj.