Dodik: Srpska neće protiv Rusije
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će u eri i kulturi održavanja referenduma verovatno i srpski narod dobiti priliku da održi referendum koji će odrediti njegove strateške pozicije, ne samo u pogledu pristupanja NATO-u.
Dodik je rekao da referendum o ulasku u NATO podrazumeva obavezu za političare u Srpskoj i iz Srpske. On je naglasio da srpski narod još nije zalečio sve rane od NATO bombardovanja i ne može zaboraviti da se NATO svrstao protiv Srba u BiH i na Kosovu.
- Da li će se otići u NATO, o tome će definitivno odlučiti narod u Srpskoj, i to na referendumu“, rekao je Dodik, ističući da nisu u pravu oni koji govore da se takav referendum ne može održati, javile su "Nezavisne novine“.
On je naglasio da bez odluke Srpske ni BiH ne može ići ka NATO-u, a da se upravo to pitanje pokušava rešiti ustavnim promenama.
- Pojedinačno, ne možemo da prihvatimo malverzacije oko knjiženja vojne imovine, i rekli smo da gotovo nema problema sa lokacijama koje se nalaze u RS, ali te vrste raznih ili sitnih i krupnih prevara koje smo doživljavali u prošlosti moramo da zaustavimo - rekao je Dodik.
Dodik je podsetio da je još 2013. godine rečeno da će se pitanje vojne imovine rešavati u okviru ukupne imovine, te da bi to bilo dovoljno da se krene u Akcioni plan o članstvu u NATO-u (MAP), odnosno na put ka pridruživanju. On je rekao da se NATO poslednjih nekoliko godina dodatno polarizovao u funkciji nečega što bi moglo da nanese štetu ili izloži određenim problemima RS i srpski narod.
- NATO, koji ulazi u konfrontaciju pre svega sa Rusijom, dovodi nas u poziciju da se svrstamo na jednu ili na drugu stranu, a mislim da mi ne bismo smeli da se svrstavamo, posebno ne protiv Rusije u tom nekom eventualnom, hipotetički gledano, sukobu - rekao je Dodik.
Prema njegovim rečima, sastanak u Varšavi, koji će biti održan za nekoliko dana, očigledno će poslužiti dodatnoj polarizaciji odnosa Zapad i NATO — Rusija. On je dodao da nema odlučivanja u institucijama BiH bez jasnog stava iz Srpske.
Pročitajte još:
* "NE predlogu EU, on je dobar samo za Hrvatsku"
* Kad može Britanija, može i Republika Srpska
- Očigledno je da se ovo počelo uvažavati, i očekujem da ovakva praksa neće biti prekinuta. Ljudi iz Republike Srpske znaju šta su naši stavovi, koji se ne mogu kreirati u Sarajevu pod pritiskom stranaca ili neke atmosfere, a odluke od kapitalnog značaju su kao ove o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) - rekao je Dodik novinarima.
On smatra da bi na dnevnom redu sednice Predsedništva BiH bila predložena adaptacija SSP-a da je mogla biti usvojena.
- Vidimo šta se dešava sa Evropom, a elementarna pamet nalaže da se malo stane i sagleda kuda ide Evropa da bismo mi mogli da znamo gde ćemo. Sada se zna da Evropa nije ono što je bila pre pet godina i da neće biti, te bi zbog toga trebalo da sačekamo i vidimo njenu poziciju- dodao je Dodik.
On je podsetio da je Republika Srpska u nedelju, 26. juna, odbacila predloženu adaptaciju SSP-a.
- Kao predsednik sam okupio sve predstavnike zakonodavne i izvršne vlasti, te različitih udruženja, i svi su bili jedinstveni u stavu da je predložena adaptacija SSP-a pogubna za našu privredu i prerađivačku industriju. Kao političari to ne možemo da ignorišemo i zato imamo jedinstven stav- rekao je Dodik.
On je podsetio da su na sastanak o SSP-u bili pozvani i predstavnici Republike Srpske u institucijama BiH.
- Treba znati da je Savet ministara BiH, saglasnošću naših ministara, glasao za adaptirani SSP i da je još bilo preostalo da se izjasni Predsedništvo BiH - podsetio je Dodik.