Kad može Britanija, može i Republika Srpska
"Bregzit", kao legitimna odluka engleskog naroda o sopstvenoj sudbini, daje legitimitet i "RSegzitu", odnosno pravu Republike Srpske da istupi iz BiH, smatra analitičar Dragomir Anđelković.
- Kad Velika Britanija koju su poštovali u EU ima pravo da izađe iz EU, onda tim pre Republika Srpska, koju ugnjetavaju unutar BiH, iako je jedina dosledna na poziciji poštovanja Dejtona, ima pravo na nešto što bi nazvali "RSegzit' - istakao je Anđelković za Srnu.
Bez obzira na to što dosledno poštuje Ustav BiH i pravila Dejtona, naglašava Anđelković, Republika Srpska se stalno nalazi pod pritiskom da joj se otimaju ingerencije, preuzimaju finansije i da se Srpska "na neki način svede sa nivoa države na nivo administrativne jedinice".
- Ovakvo ponašanje Sarajeva, kakvo je sada, i dela međunarodne zajednice prema Banjaluci, sigurno čini "RSegzit" mnogo izvesnijim. Pogotovo u okolnostima kada EU počinje da se klima i pitanje je šta će biti s njom - istakao je Anđelković.
Odluka rezultat objektivne procene
Pročitajte još:
* Ako Britanci odu iz EU, hoće li London otići iz Britanije?
Navodeći da su Britanci oduvek bili veoma pragmatični, posebno anglosaksonski deo Britanije - Englezi, koji sve rade tako da imaju više koristi nego štete, on je rekao da ni odluka o izlasku iz EU nije posledica emotivnog stava nego objektivne procene.
- Ovde nije reč o emotivnom stavu građana Britanije, već o njihovoj proceni da evropska ideja više nije ono što je bila, odnosno da se ušlo u fazu kada će Britanija trpeti mnogo veće posledice od članstva nego od izlaska - ocenio je Anđelković.
On je ukazao da je to odluka da se izađe iz EU, a ne odluka da se prekinu odnosi sa EU, ističući da će Velika Britanija fazno, postepeno izlaziti iz određenih integracionih procesa, a ali to ne znači da će iz njih izaći potpuno i ne znači da neće ostati s njom povezana kao Švajcarska ili Norveška.
- Što se tiče nas Srba, mi iz ovoga treba da izvučemo pouke, a to je da Evropskoj uniji ne treba prilaziti fanatično, ideološki, već pragmatično kako bi izvukli što veću korist, kao što to rade Englezi - rekao je Anđelković.
On je ocenio da i Srbija i BiH, odnosno Republika Srpska treba da se zapitaju da li im treba ulazak u EU iz koje počinju da izlaze velike članice, kao što je Velika Britanija, a mnoge druge to razmatraju.
- Ono što treba da bude naš kurs, to je ono što radi Velika Britanija - da težimo integraciji u svim oblastima gde nam to odgovara, ali da se ne odričemo suvereniteta tamo gde nam je koristan, kao što je oblast spoljnih poslova, jer onda možemo da održavamo maksimalno dobre odnose i sa Ruskom Federacijom i Kinom, ali i sa EU - zaključio je Anđelković.