Milioner kreće na albanskom
Slepi student Štulovog univerziteta u Tetovu, na zapadu Makedonije, Gazmend Azemi počeo je da pravi kompjutersku igru za učenje za ljude koji imaju isti hendikep kao on.
Ovaj dvadesetpetogodišnji mladić iz gostivarskog sela Čegrane, slep od rođenja, uhvatio se u koštac sa ozbiljnim zadatkom da napravi kompjutersku igru poput poznate Milioner, prilagođenu makedonskim uslovima, koju bi mogli da igraju i slepi, i oni sa dobrim vidom. Ideja mu je pala na pamet odavno, ali je tek na fakultetu dobio uslove da je i ostvari.
- Dok sam bio u srednjoj školi igrao sam ovu igru, ali na engleskom jeziku. Osnovnu i srednju sam završio u Peći, na Kosovu, u specijalnoj školi na engleskom jeziku. Tada mi se rodila ideja da Milioner može biti i na lokalnim jezicima. Kada je na fakultetu trebalo da odaberem diplomski rad, predložio sam upravo ovu igru, a profesori su prihvatili moj predlog - rekao je Gazmend Azemi novinarima koji su ga posetili u laboratoriji Štulovog univerziteta u Tetovu.
Američki centri
USAID radi na olakšanju života slepih lica u Makedoniji. Otvoreni su centri za njih u Štipu, Velesu, Bitolju, Tetovu, a obavljaju se i oftamološki pregledi u vrtićima i obdaništima kod dece sa oštećenim vidom.
Kod igre na engleskom jeziku čitač ekrana konvertira audio zvuk, ali, prema rečima mladog inovatora, problem je u tome što za naše jezike ne postoji takav čitač. Zato je odlučio da svako pitanje glasovno snimi, a u tome mu pomažu profesori mentori i još nekoliko kolega.
- U audiolaboratoriji smo već napravili deo snimanja. Sada nismo obuhvatili sva pitanja, jer je ovo projekat za diplomski rad. Kada završimo snimanja, počećemo sa poslednjim delom projekta, kodiranjem - objašnjava Azemi.
Azemi nastoji da pitanja budu izuzetno čisto izgovorena, a snimak bez i jednog šuma. Zato od kolega traži da pitanja po nekoliko puta ponavljaju. - Gazmend ima veoma oštar i istančan sluh, pa mu smeta i najmanji šum. Prilikom čitanja ponavljamo pitanja sve dok on ne kaže da je dobro - objašnjava Visar Kahriman, njegov drug i kolega sa fakulteta, sa kojim zajednički radi diplomski rad.
Kompujtersku igru za slepe rade pod nadzorom profesora Špetima Ljatifija.
- Tu smo da im olakšamo i pomognemo koliko možemo. Ja pratim rad obojice. Uskoro treba da napravimo javnu prezentaciju dokle su stigli. Nadam se da će do juna uspeti da realizuju sve u vezi ove igre. U ovoj fazi, jer se radi o njihovom diplomskom radu, prave je na albanskom jeziku, a u narednim fazama će uz pomoć Ministarstva za obrazovanje i USAID, igru napraviti i na makedonskim. Ako se javi potreba i na još nekom jeziku, da bi se raširila po školama u Makedoniji - kaže profesor Ljatifi.
Gazmend Azemi je jedini student Štulovog univerziteta koji je slep. Kaže da mu rad na igri za ljude sa hendikepom poput njegovog predstavlja zadovoljstvo, ali i veliki izazov, a biće mu, kako kaže, izuzetno drago ako ovim delom bar malo nekome pomogne.