"Hrvatska sve otvorenije promoviše ustaše"
Organizacije koje su odbile da učestvuju na zvaničnoj hrvatskoj državnoj komemoraciji u Jasenovacu održale su u petak u Zagrebu skup "Jasenovac na Trgu žrtava fašizma", koji je organizovala Antifašistička liga, i poručile da se zločini počinjeni u tom logoru više nikada i nigde ne smeju ponoviti.
Na skupu je rečeno i da na taj način žele da upozore na opasne pojave relativizovanja zločina u jasenovačkom i drugim logorima u Hrvatskoj, preneo je "Jutarnji list".
Pored predstavnika Antifašističke lige skupu su prisustvovali Srpsko narodno veće, Koordinacija jevrejskih opština u Hrvatskoj, Romsko nacionalno veće i Savez antifašističkih boraca.
Pročitajte još:
* Jasenovac - nastavak zločina pod patronatom EU
* Predsednik hrvatskog Sabora o tri "proslave" u Jasenovcu
* Hrvati se sećaju Pavelića i skandiraju "sveti" pozdrav: Za dom spremni!
Oni su, tom prilikom, upozorili na "izjave, činjenja i nečinjenja sadašnjeg političkog vrha, čiji postupci imaju za posledicu sve otvoreniju promociju ustaštva kao malo radikalnijeg hrvatskog patriotizma".
Predsednik Antifašističke lige Zoran Pusić rekao je da žrtve jasenovačkog i ostalih logora nisu žrtve prirodne nepogode ni osvete nego politike u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tvrdeći da njeni apologeti sede u današnoj hrvatskoj vladi.
On je optužio aktualnu politiku Hrvatske da umanjuje zločine NDH i ne reaguje na pokušaje revizije istorije i pozvao na obnovu antifašističkih vrednosti.
Pusić je pozvao na suprotstavljanje relativizovanju zločinačkih ideja koje su dovele do stradanja u jasenovačkom i drugim logorima i istakao da su neodlaskom na današnju službenu komemoraciju državnog vrha u Jasenovac i svojim skupom želeli da upozore na opasne pojave u hrvatskom društvu.
S druge strane, kolonom sećanja od Memorijalnog muzeja u Jasenovcu, minutom ćutanja, čitanjem pisama logoraša te polaganjem venaca i paljenjem sveća kod spomenika "Kameni cvijet" održana je u petak zvanična državna komemoracija žrtvama ustaškog logora, 71. godinu od proboja 600 logoraša, od kojih je preživelo njih stotinak.