Jasenovac - nastavak zločina pod patronatom EU
Najveći koncentracioni logor u tzv. Nezavisnoj Državi Hrvatskoj je sistematski skrnavljen, rađeno je mnogo na tome da se žrtve zataškaju tako što je dozvoljena njihova politizacija, konstatuje istoričar Čedomir Antić. Da nisu tu stradali i Jevreji, koji imaju ozbiljnu državu i zaštitu velikih sila, uveren je Antić, Jasenovac ne bi bio ni spominjan.
U Evropi postoji latentni antirusizam, a iz njega proizilazi antisrbizam, kaže dalje Antić, pa neke žrtve ne mogu biti ravnopravne sa drugim žrtvama, a neki zločini ne mogu biti ravnopravni sa drugim zločinima.
- Niko, nikada nije upotrebljavao jasenovačke žrtve da ospori hrvatskom narodu pravo na državu. Srebrenica je svake godine povod da se traži komadanje i ukidanje Republike Srpske, a od Hrvatske niko ništa ne traži - rekao je Antić za "Sputnjik".
Ostvaren Tuđmanov san o čistoj Hrvatskoj
Na tom stratištu u Jasenovcu je ubijeno više Srba, prema najumerenijim hrvatskim procenama, nego što je poginulo Hrvata u 20. veku od strane Srba.
Zbog svega toga, za Antića nikako nije apsurdna situacija da se Hrvatska pod okriljem Evropske unije daleko lošije odnosi prema manjinama nego što je to činila pre ulaska u EU. Zavaravali su EU tvrdnjama o pomirenju, a sad za tim više nema potrebe. Pokazuje da se Tuđmanov san o čistoj državi ostvario.
- Pokazalo se da Srbija - sa svim manama i odgovornostima koje i ona ima za rat - ipak nema elite koje su toliko zadojene mržnjom, kao velika većina hrvatske elite - kategoričan je Antić.
Zato i ne čudi da je danas održana službena komemoracija žrtvama ustaškog logora Jasenovac, ali da na njoj nisu prisustvovali predstavnici Jevreja, Srba, i antifašističkih organizacija zbog relativizacije i oživljavanja ustaštva.
I danas nepoznat tačan broj ubijenih
Koncentracioni logor Jasenovac je od avgusta 1941. do 22. aprila 1945. bio logor smrti u kojem su ubijani muškarci, žene i deca zbog svoje verske, nacionalne ili ideološke pripadnosti. Do danas nije utvrđen tačan broj ubijenih. Na desetak lokacija tog logorskog kompleksa ubijeno je, prema različitim podacima, između 83.000 i 600.000 ljudi. Utvrđeno je da je ubijeno više od 20.000 žena i 20.101 dete do 14 godina.
Komemoracije se inače održavaju u znak sećanja na 22. april 1945, dan kad su pre 71 godinu muški zarobljenici odlučili da probojem pobegnu iz logora. Naime, tog dana ustaše su, očekujući dolazak oslobodilaca, počele da uništavaju logor, iskopavaju mrtve i spaljuju ih, a žene su odveli u drvene barake i spalili ih zajedno sa barakama.
Tada su se muškarci odlučili da pokušaju proboj. Prošli su stražare i počeli da trče preko polja dugog 150 metara ka istočnoj kapiji logora. Od 1.100 zarobljenika u proboj je krenulo oko 600 njih, a samo 90 je uspelo da pobegne. Ustaše su pobile ostale.