Avet prošlosti napada Srpsku
Dvadeset godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma obeležava se ovih dana širom BiH, a na jednoj od konferencija pojavio se i "avet prošlosti", bivši visoki predstavnik Pedi Ešdaun koji je u Srpskoj ostao upamćen uglavnom po lošim stvarima.
Očigledno je da Irac uopšte nije promenio svoje stavove, iz vremena kada je harao političkom scenom, a tokom raznih obraćanja u Sarajevu na svakom mestu je izražavao žal što nije "završio posao", odnosno što nije potpuno razvlastio entitete! Ešdaun je, između ostalog, žalio i što nije formirano državno ministarstvo unutrašnjih poslova, te što nisu nametnuta rešenja u pogledu bosanskog jezika. Interesantno je, međutim, da se nekadašnji šef OHR-a istovremeno zalaže i za reviziju, ali i odbranu Dejtona.
- Moja poruka Vašingtonu je da bi trebalo da se pobrine za Dejton i odbrani ga, ako treba i silom. Poruka za Brisel je da predugo ide linijom manjeg otpora jer ako ne budu odlučniji, sve će izgubiti. Poruka evropskim prestonicama je da budu spremne na neprijatna iznenađenja iz BiH nastave li da se ovako prema njoj odnose - rekao je Ešdaun.
Pročitajte još:
* "Ešdaun je najviše kršio Dejton, i zaradio milione na tome"
On je izrazio neslaganje s namerama Srpske da sprovede referendum, a u jednoj diskusiji otvoreno je poručio da je RS "najveća pretnja mirovnom sporazumu i razvoju BiH".
Očekivano, Milorad Dodik je odmah odbrusio Ešdaunu, ocenivši da je upravo on najviše kršio Dejtonski sporazum!
Trajna kategorija
Rajko Kuzmanović, predsednik Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske, smatra da je Dejtonski sporazum trajan i da se mora primenjivati, a ne menjati.
- Ovim sporazumom postignut je mir u BiH, utvrđen oblik državnog uređenja koje je federalno-konfederalnog karaktera, te stvoreni mehanizmi za njegovo ostvarivanje. Dejtonski sporazum spada u red najuspešnijih ugovora - kaže Kuzmanović koji je i bivši predsednik Srpske.
- Ešdaun zbog toga nikada neće politički i pravno odgovarati zato što iza njega stoje velike sile. Referendum nije pretnja miru, već je reč o demokratskom izražavanju volje naroda. Republika Srpska nema nameru da referendumom krši mir i odbacuje paušalne pretnje da će on biti ugrožen sprovođenjem ovog mehanizma - smatra Dodik.