Ko Srbiju i Hrvatsku vraća u devedesete?
Problem na granici Srbije i Hrvatske trenutno je rešen, ali je odnose dve zemlje ostavio na najnižem nivou u ovoj deceniji.
Politikolozi za povratak rečnika devedesetih krive političare i jedne i druge zemlje i pitaju da li su građani spremni da ponovo progutaju huškačku propagandu.
20 godina preispitivanja, istraga zločina, pružanja ruke pomirenja, privredne saradnje kao da je za čas palo u vodu. Dovoljan povod da komšiju ponovo nazovemo neprijateljem, bili su ljudi koji bežeći od rata samo prolaze kroz naše zemlje.
Pročitajte još:
* Milanović ne prestaje: Srbija nije treći svet, ali ne radi apsolutno ništa
* "Hrvatska je starija, pametnija, a Srbija mora da počne da se ponaša kao država"
* Hrvati isprozivali Vučića i srpske medije: Samo vi lajte, niko vas se ne boji
- I na jednoj i na drugoj strani postoje delovi političkih elita koji ne mogu da zaborave devedesete i čak teže da te nesrećne događaje, posebno u vreme političkih kampanja, iskoriste za sebe. I tu se pokazalo da jedna strana drugu, kako da kažem, nadahnjuje, jedna drugu pumpaju i onda oni jačaju mišiće a sve na uštrb građana tih država - smatra Duško Radosavljević iz Vojvođanske politikološke asocijacije.
Problemi Srbije i Hrvatske iz prošlosti nisu prevaziđeni, a nezrele političke elite i jednih i drugih samo ih po svojoj potrebi usložnjavaju.
- Dominirajuće političke elite koje nas jednom grubom retorikom vračaju u devedesete. i pokazuju da je taj proces njihovog političkog i socijalnog sazrevanja jako spor i da ćemo verovatno morati da čekamo neku novu generaciju političara koja će biti sposobna da na jedan otvoren i moderan način redefiniše odnose u regionu - ističe Milan Podunavac iz Udruženja za političke nauke Srbije.
Da li političke elite vode narode ka sukobima ili građani Balkana to od njih traže, pokazaće već predstojeći hrvatski izbori.
Najnovije tenzije između Srbije i Hrvatske nisu razlog za brigu u samo te dve zemlje.
- Čudo neviđeno da na Balkanu imate neku krizu, a da BIH ostane toga pošteđena. Nacionalističke elite u Srbiji i Hrvatskoj znaju kada imaju svoje probleme da pokušaju to rešiti tako što će ih isporuče BIH. Tako da ta opasnost uvek postoji, i mislim da ovo nije taj momentum - kaže Nerzuk Ćurak sa Fakulteta za političke nauke u Sarajevu.
Kako će Srbija i Hrvatska proći kroz nanoviju krizu u odnosima zavisi od Evropske unije i od toga da li Brisel i dalje ima snage i volje da zaštiti jedan od stubova svoje politike - dobrosusedske odnose.