Istorijski dan za CG: Sporazum o granicama sa Kosovom i BiH
Predstavnici Crne Gore potpisali su u Beču sporazume o razgraničenju sa BiH i sa Kosovom, tako da jedino otvoreno pitanje Podgorice ostaje sa Hrvatskom.
Sporazum o razgraničenju sa Kosovom su potpisali crnogorski ministar spoljnih poslova Igor Lukšić i ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević sa zamenikom premijera i ministrom spoljnih poslova Kosova Hašimom Tačijem i kosovskim ministarom unutrašnjih poslova Skenderom Hisenijem.
Pročitajte još:
* CG: Granica sa Kosovom po Ustavu iz 1974. godine
* Igrarije sve u šesnajs': EU stavila Vučića, Ramu i Tačija da igraju fucu!
Potpisivanju oba sporazuma prisustvovao je predsednik Crne Gore Filip Vujanović koji je za agenciju Anadolija rekao da je to "istorijski dan", te da "nikada pitanje na granici sa Hrvatskom nije smatrao otvorenim".
- Mi smo davno postigli sporazum o tome, ako se ne dogovorimo, a mislim da ćemo se teško dogovoriti oko Prevlake, jer je od 2002. prošlo mnogo godina, a nismo se dogovorili, mi idemo na Međunarodni sud pravde u Hagu - istakao je Vujanović.
Kako je rekao, nakon potpisivanja Sporazuma o granici, danas u Beču, Bosna i Hercegovina i Crna Gora mogu ući u novu, zapravo staru fazu u kojoj su bile pre faze zastoja u odnosima zbog pitanja granice, a u kojoj će se okrenuti svesrdnoj saradnji u duhu bliskih odnosa.
On je naglasio kako ratifikaciju Sporazuma o granici između Crne Gore i BiH očekuje vrlo brzo u parlamentima obje zemlje.
Brdo - Brioni za konkretne efekte
Prema njegovom mišljenju, zadaci zemalja Zapadnog Balkana su pre svega ubrzanje ekonomske saradnje, dodavši da za to postoje "sjajne mogućnosti".
- Mislim da treba unaprediti saradnju u oblasti saobraćajne infrastrukture, jer je ona uslov da bi se razvijala ekonomija, kao i korišćenje zajedničkih energetskih potencijala, koje imaju i BiH i Crna Gora. Imamo šansu da koristeći transfer električne energije prema Italiji obe zemlje plasiraju svoje viškove, BiH odmah, a Crna Gora to očekuje za vrlo kratko vreme - kazao je Vujanović.
On od Konferencije zemalja Zapadnog Balkana, koja se održava u Beču, očekuje "konkretna rešenja, koja možda neće biti iskazana u samom početku, kroz odluku da se investira u određene infrastruktune projekte u oblasti saobraćajne i energetske infrastrukture".
Očekuje da će nakon konferencije postojati čvrsta volja i odluka da se ohrabre države članice i kompanije, banke i fondovi da obezbijede jeftinu liniju kako bi se realizovali investicioni projekti kroz izgradnju puteva i korištenja energetskih potecijala.
- Imali smo dobru konferenciju u Berlinu i u Briselu, izvrstan samit u Beču, nakon čega se mora nešto konkretno, jasnije reći, možda ne kroz kratko vreme, ali konačno moramo znati da ćemo imati i od ovog procesa, koji smo nazvali Brdo - Brioni, konkretne efekte - dodao je Vujanović.