"Tadić nije izdao Republiku Srpsku"
Ambasador Srbije u BiH Grujica Spasović izjavio je da srpski predsjednik Boris Tadić potpisivanjem Istanbulske deklaracije nije izdao Republiku Srpsku i da ta deklaracija ne može narušiti odnose Beograda i Banjaluke, bez obzira na sve kritike i negativna tumačenja.
"Predsednik Tadić nije ugrozio interese Srpske kada je potpisao Istanbulsku deklaraciju sa članom Predsedništva BiH Harisom Silajdžićem i turskim predsednikom Abdulahom Gulom. On je potpisivanjem tog dokumenta pokušao da normalizuje odnose sa BiH", rekao je Spasović za "Pres RS".
Prema njegovim rečima, neke reakcije iz RS na Istanbulsku deklaraciju su bile prejake i neutemeljene, pogotovo što su počele pre upoznavanja sa njenim kompletnim tekstom.
Komentarišući tvrdnje da je Silajdžić zadovoljan poslom u Istanbulu i zbog toga što je od Tadića iza zatvorenih vrata dobio jake garancije da će Srbija promeniti dosadašnji kurs prema Srpskoj, Spasović je naveo da ne veruje da se iza zatvorenih vrata dešavalo bilo šta drugo osim onoga što su potpisnici naveli u samom tekstu deklaracije.
"Svestan sam da se o tom dokumentu nisu izjasnili organi BiH, ali ne mogu da to komentarišem jer bi bilo neumesno od mene da, kao diplomata, govorim o unutrašnjim stvarima BiH. Lično, ne znam da li je Tadić znao da Silajdžić nije imao odobrenje Predsedništva", naveo je Spasović.
On je ponovio da Srbija neće imati ništa protiv toga da Ganić dođe u Sarajevo, ali da će imati protiv toga da ne bude suđenja i da se ne utvrdi istina o dešavanjima u Dobrovoljačkoj ulici.
"Mi smo svesni da Tužilaštvo BiH vodi istragu o ovom slučaju već pet godina, a postavlja se pitanje koliko treba čekati da se završi taj posao. Da li još pet, deset, možda 20 godina? Očigledno je da ta sporost stvara nestrpljenje i nervozu. Upravo ta sporost je i dovela do sadašnjeg stava Srbije", podsetio je Spasović.
Osvrćući se na otpor sarajevskih vlasti odavanju pomena žrtvama masakra u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, Spasović je rekao da niko ne može da ospori da se tu dogodio jedan akt nasilja i zločina i da je upravo zbog toga najvažnije od svega da pravosuđe da ocenu o tom događaju.