Srbi žrtve drugog reda
Sećanje na srpske žrtve Podrinja, čije je stradanje obeleženo u subotu u Bratuncu, palo je u drugi plan zbog političkih poruka. U drugi plan je otišla i činjenica da ponovo nijedan istaknuti međunarodni zvaničnik, niti bošnjački političar, nije došao da oda počast srpskim žrtvama.
Nije bilo visokog predstavnika Valentina Incka, ni američke ambasadorke Morin Kormak, nije bilo Bakira Izetbegovića, ali ni predstavnika nevladinih organizacija. Od diplomatskog kora došao je samo ruski ambasador u BiH Petar Ivancov.
- Došao sam da odam počast onima koji su poginuli. Sve žrtve zaslužuju isti odnos - kratko je poručio Ivancov.
Pročitajte još:
* "Bakir treba da se izvini u ime svog oca!"
* Tadić: Vučić treba da ode u Srebrenicu, ali ne ispred Srbije već u svoje ime
* "Pojedinačni zločini nad Srbima neuporedivi s pokušajem iskorenjivanja Bošnjaka"
Imajući u vidu da takav odnos ne gaje ni stranci, ni Bošnjaci, i uzevši u obzir celokupno stanje u pravosuđu BiH, gde za zločine nad Srbima u Podrinju niko nije odgovarao - najave referenduma iz Srpske, i poruka Milorada Dodika da Srbi treba da napuste Parlament BiH, zbog zloupotrebe te institucije od strane bošnjačkih poslanika - nikoga nije začudila, ali jeste izazvala burne reakcije.
Nakon nekoliko godina pomenu u Bratuncu prisustvovali su predstavnici najvišeg vrha Srpske, ali i vodeći zvaničnici iz opozicionih stranaka, te brojni građani. Među porodicama žrtava uglavnom je preovladavalo ogorčenje, kako zbog činjenice da zločince nije stigla pravda, tako i zbog toga što ih je, po njihovom mišljenju, vlast potpuno zaboravila.
Pažnju javnosti u Srpskoj zaokuplja slučaj koji nije direktno vezan za pomen u Bratuncu, ali ima veze sa događajima u Podrinju. Naime, Tužilaštvo BiH saslušaće predsednika Udruženja porodica nestalih lica Sarajevsko-romanijske regije Milana Mandića u vezi njegove izjave od 19. februara 2014. On je tada jednoj televiziji rekao da će aktivistkinje udruženja iz Srebrenice "stići božja pravda".
- Žestok ratni zločin počinjen je 1992. i 1993. u Srebrenici, Skelanima, Potočarima, Kravici i Bratuncu, a božja pravda je stigla 1995. godine - izjavio je tada Mandić.
Te aktivistikinje godinama daju brutalne izjave na račun Srba, Srbije i Republike Srpske, ali je Tužilaštvo BiH na to nemo.