Grigorije zaboravio Stepinca
Poseta pape Franje Sarajevu bila je izuzetno uspešna, opšta je ocena u BiH nakon što je poglavar Rimokatoličke crkve u subotu uveče napustio ovu zemlju pošto je u njoj proveo gotovo 12 časova.
Čak je i razgovor sa episkopom zahumsko-hercegovačkim protekao u tolerantnom ćaskanju bez pominjanja namere Vatikana da proglasi svecem "ustaškog kardinala", Alojzija Stepinca.
Na svakom mestu gde se papa pojavio, bilo to prilikom susreta sa političarima ili običnim građanima, dominirale su istovetne poruke o potrebi jačanja mira, tolerancije, suživota i poverenja. Svakako najinteresantniji susret papa je imao sa predstavnicima ostalih velikih verskih zajednica u BiH, pravoslavnom, muslimanskom i jevrejskom. Delegaciju SPC-a predvodio je episkop zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije koji je nekoliko dana pre dolaska pape Franje rekao da njegova poseta "budi nadu i šalje ohrabrujuću poruku".
Garanti mira
Papa Franja je poručio da je međureligijski dijalog u BiH, kao i u svim delovima sveta, neophodan uslov za mir, te da je kao takav obaveza vernika.
- Podstičem vas u vašem nastojanju izgradnje mira čiji ste prvi čuvari ovde u BiH kao verske vođe upravo vi. Garanutjem vam da će Katolička crkva nastaviti da pruža punu podršku i da će biti potpuno na raspolaganju - rekao je papa.
Episkop Grigorije se u međuvremenu našao na udaru pojedinih medija i verskih analitičara zbog činjenice da namerava da se sretne sa papom iako između Katoličke i Pravoslavne crkve postoji mnogo neslaganja, naročito po pitanju proglašavanja Alojzija Stepinca za sveca, što je gorući spor između SPC i Vatikana i jedan od glavnih razloga što papa još nije pozvan da poseti Beograd.
Bez incidenta
U BiH, bezbednosnim službama zadovoljni su kako je protekla papina poseta. Nisu zabeleženi incidenti, a za sve anomalije u strogo utvrđenom protokolu bio je kriv sam papa. On se zaustavljao u razgovoru s građanima, pozdravljao s decom i zadržavao na nekim mestima više nego što je bilo predviđeno. Prilikom ispraćaja na aerodromu, nije propustio priliku ni da se rukuje sa osobljem, te mladima u narodnim nošnjama koji su mu poželeli srećan put.
U obraćanju papi Grigorije nije pominjao slučaj "Stepinac", ali nije propustio priliku da ukaže na posledice Drugog svetskog rata.
- BiH je tek izašla iz rata, a još se priča o ratu kao da se juče završio. Razumljivo, jer rat donosi nesreću, svireposti i ubistva, uvek najnedužnijih ljudi, a ubica i žrtava ima na svim stranama. Međutim, nas decu Crkve Božje posebno treba da brine i sramoti činjenica da su kod nas hrišćani ubijali i hrišćane i nehrišćane, pa je stoga ova zemlja još od Drugog svetskog rata puna grobova, jama, porušenih crkava i manastira - rekao je episkop Grigorije.
On je naveo da je "mnogo toga divnog i originalno bosanskohercegovačkog nastalo upravo prožimanjem različitih kultura, religija i naroda koji ovde žive".
- Međutim, taj uzajamni suživot u miru i poštovanju posle ovog poslednjeg rata još nismo sasvim postigli, i baš u tome očekujemo i vašu pomoć - rekao je Grigorije.