Ustašama i dalje isplaćuju penzije
Na pismo centra "Simon Vizental", nedavno upućeno hrvatskoj vladi u kojem apeluje da se ukinu penzije ustašama, do danas niko iz kabineta Zorana Milanovića nije reagovao.
Oglasio se samo bivši hrvatski predsednik Stjepan Mesić koji tvrdi da penzije primaju samo domobrani, ali ne i pripadnici ustaških formacija. Mesić se osetio prozvanim jer je u oktobru 1993. kada je Sabor ozakonio te penzije, bio njegov predsednik. Činjenice govore suprotno. Već pune 22 godine povlašćene penzije u Hrvatskoj primaju pripadnici svih vojnih formacija NDH, a danas je takvih 9.000.
Armija penzionera
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje popisao je broj korisnika ustaško-domobranskih penzija i iako se očekivalo da ih ne bude više od 6.000, njihov se broj 1999. popeo na čak 34.090, a od tada je počeo da pada, ali sve do 2009. prelazio je 20.000.
U Hrvatskom penzionom zavodu nemaju podatke koliko je među tim Pavelićevim vojnicima i bivših ustaša ali su potvrdili da su ih sve ove godine odobravali na osnovu potvrde koju izdaje Državni arhiv, iskaza svedoka ili uverenja veteranskih organizacija koje okupljaju bivše domobrane i ustaše.
Zakon od njih ne traži da prave razliku između domobrana i ustaša jer i jedni i drugi imaju pravo na povlašćene penzije. U delu kojim je tadašnja Vlada u Zagrebu obrazlagala potrebu donošenja takvog zakona ističe se sledeći razlog:
"Budući da su pripadnici hrvatske domovinske vojske u Drugom svetskom ratu direktno učestvovali u stvaranju hrvatske države, postoji opravdani državni razlog da nova suverena Hrvatska njima prizna prava iz penzionog i invalidskog osiguranja".
Ta prava nova Hrvatska istovremeno je uskratila bivšim jasenovačkim logorašima, ali i desetinama hiljada srpskih penzionera iz poslednjeg rata koji su prebivalište imali u bivšoj Krajini. Ovoj poslednjoj kategoriji Hrvatska i danas duguje višegodišnje penzije, koje im u ratnom periodu nije isplaćivala, pravdajući tu otimačinu besmislenom tvrdnjom da su u tom periodu vlasti u Kninu
isplaćivale te penzije.