Panika u regionu: U Bosni mećava, u Crnoj Gori potop, u Hrvatskoj bura!
Ceo region pogodile su elementarne nepogode! Obilne padavine aktivirale su i stare probleme sa odronima i klizištima, u Bosni je nevreme čak izbacilo tramvaj iz šina, u Hrvatskoj divlja bura, a Crna Gora se bori sa snegom i potopom!
U Sarajevu je izbila prava pravcata mećava zbog čije siline je i tramvaj iskočio iz šina, a vozač je brzom reakcijom uspeo da spase putnike i stabilizuje vozilo. U okolini Zenice proradila su klizišta.
Velike količine padavina su zabeležene u Mostaru, a osim kiše, u gradu na Neretvi su niske temperature i olujni vjetar. Od jutra su ulice grada puste, a oni koji su primorani napustiti svoje tople domove suočavaju se sa jakim vetrom koji lomi i odnosi kišobrane.
Obilna kiša poplavila je ulice, a u nekim teku i bujice vode, što u ovom gradu nije neobična slika jer se Mostar već duži niz godina suočava sa problemom odvoda voda.
Potop u Crnoj Gori
Sneg i kiša obrušili su se na Crnu Goru koja se bori sa nepogodama. Put za Žabljak je zavejan, a putevi do udaljenih sela koji su do skoro bili prohodni potpuno su odsečeni od ostatka zemlje.
Na gradskim saobraćajnicama, očišćenim do asfalta, ponovo je mehanizacija Komunalnog preduzeća. U uslovima veoma smanjene vidljivosti i mećave čistači snega "Crnagoraputa“ nastoje i uspevaju da održe prohodnim magistralni put prema Šavniku ali samo za putnička vozila.
Visina sniga u Kolašinu je preko 40, a u nekim delovima opštine i preko 60 centimetara. Putevi do većine sela su neprohodni.
Od 11 sati u gradu nema struje, a kako su nezvanično saopštili iz Elektrodistribucije težak jugov sneg pokidao je električne vodove na dalekovodu Kolašin-Mojkovac.
Na području hercegnovske opštine od ponoći je palo oko 200 litara kiše po metru kvadratnom. Zbog velike količine padavina poplavljene su ulice, voda je ušla u prizemlja nekih objekata, a na putevima ima odrona. Saobraćajnica koja se sa Njivičkog puta odvaja ka selu Žvinje je zatrpana zbog odrona.
Pogledajte nevreme u Sutomoru:
Poplavljeno je područje oko ušća rijeke Sutorine. Iz Meteorološke stanice navode da već pet sati bilježe pljusak, i da prema prognozi kiša neće stati ni narednih 12 sati. Po celoj zemlji zasedaju krizni štabovi jer kiša ne prestaje.
Saobraćajnice u Budvi su poplavljene, baš kao i bulevar kroz Bečiće. Kritično je bilo i u Petrovcu, gde su obilne padavine izazvale velike probleme, a u Tivtu je voda već prodrla u prizemne objekte.
Nekoliko osoba povređeno u nevremenu u Hrvatskoj
Nekoliko osoba povređeno je u nevremenu od jakih udara bure koji od jutarnjih sati traju u Hrvatskoj.
Vetar je prevrnuo tegljač na putu Klis-Solin, vozač je povređen i prevezen u splitsku bolnicu.
Orkanska bura, koja na Pagu duva i do 200 kilometara na sat, osim što je prevrnula parkirani automobil, povredila je i dvoje građana, srušivši ih na ulicu.
Vetar je odneo krov sa zgrade Osnovne škole u Dražicama, kod Rijeke, pa su deca evakuisana.
Na riječkom području bura je nosila delove krovova, čupala stabla, pravila odrone kamenja, a nastavu je otkazalo nekoliko škola.
Jaki udari vetra koji su zahvatili Dalmaciju oduvali su plovila na more i lome drvene dalekovodne stubove, što stvara teškoće u snabdevanju strujom, prenosi Hina.
Vetar je na Trgovačko transportnom terminalu u Stobreču, kod Splita, urušio krov jedne zgrade, a u Kaštel Lukšiću je urušen deo stare zgrade uz glavnu ulicu.
Zbog pada saobraćajne signalizacije zatvoren je i tunel Sv. Ilija.
Na području Gospića i Karlobaga orkanska bura ponovo je najviše štete napravila na električnim vodovima u Podgorju.
Najjači udar bure izmeren je u Prizni 216 kilometara na sat, u prekidu su trajektne linije za Otok Rab i Pag, a u Lici na Koreničkom području palo je najviše snega koji nošen vetrom stvara visoke nanose.
U Dubrovačko-neretvanskoj županiji vatrogasci su zbog jakog nevremena tokom jutra imali više od dvadeset intervencija a ovom području preti poplava kao u septembru prošle godine, kada je zbog obilne kiše voda ušla u mnoge kuće.
Mnoge saobraćajnice i mostovi zatvoreni su za saobraćaj.