Nestale Srbe niko ne traži
Tokom ratnih sukoba na području BiH nestalo je 32.000 osoba, od čega je do danas pronađeno 70 odsto. Ove podatke objavila je Međunarodna komisija za nestala lica u poslednjoj publikaciji koja je izazvala burne reakcije u Republici Srpskoj. Predstavnici porodica nestalih u RS nisu zadovoljni rezultatima, jer je reč o periodu od gotovo dvadeset godina.
Nedeljko Mitrović, predsednik republičke organizacije porodica poginulih i nestalih kaže da bi se o pozitivnoj oceni rada Međunarodne komisije moglo govoriti da su rešili bar 90 odsto slučajeva. Ipak, Mitrović je ogorčen zbog još jednog razloga.
- Od tih 70 odsto nađenih koje oni pominju, najmanje je nestalih Srba. Oni su se uglavnom tražili nestale Bošnjake, i tako su praktično postali servis Haškog suda, direktno učestvujući u procesima Srbima optuženim za ratne zločine. Komisija na taj način utiče na definisanje karaktera rata u BiH što nije njihov posao. Oni su na neki način ilegalna organizacija, ali su se nametnuli zbog uticaja SAD čiju su politiku sprovodili - kaže Mitrović.
U Srpskoj je evidentirano 5.380 nestalih, pri čemu je 3.600 lica identifikovano, ali na identifikaciju čeka još oko 650 posmrtnih ostataka. Samo u Spomen-kosturnici u Istočnom Sarajevu čak 275 posmrtnih ostataka godinama čeka na identifikaciju. Stav porodica nestalih je da RS od Međunarodne komisije treba da preuzme obaveze oko identifikacije jer za to ima uslove.
Član Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Republike Srpske Goran Krčmar kaže da zbog toga odgovore na pitanja o sudbini nestalih Srba isključivo moraju dati Sud, Tužilaštvo i Institut za nestala lica BiH.
- Manipulacije, obmane i laži glavne su prepreke za efikasnije traženje nestalih Srba u BiH. Reč o planiranom haosu, gde se srpske žrtve i porodice omalovažavaju na svakom koraku u FBiH - kaže Krčmar.
Traženje posmrtnih ostataka nestalih Srba veoma često se pretvaralo u pravu farsu, kao što je to slučaj sa ekshumacijom u sarajevskom naselju Buća Potok. Porodice nestalih strahuju da će se isto dogoditi i u slučaju "Kazani".
Lažni sud
Advokat porodica nestalih Milan Romanić podneo je niz prijava u vezi sa ratnim zločinima smatra da politika ima presudan uticaj na rad Suda i Tužilaštva BiH, kada je u reč o procesuiranju ratnih zločina nad Srbima.
- Sud BiH svojim postupcima ne vodi ka pomirenju, nego još više produbljuje nesporazume i podele među narodima. Činjenica da je od ukupnog broja procesuiranih za ratne zločine čak 80 odsto Srba govori o objektivnosti tog suda - kaže Romanić.