Oriću ipak sude u Sarajevu
Haški tribunal odbacio je kao neosnovan zahtev odbrane ratnog muslimanskog komandanta u Srebrenici Nasera Orića da bude obustavljeno suđenje pred pravosuđem BiH. Njegova odbrana je početkom meseca tražila od Tribunala da Sudu BiH naloži obustavljanje postupka zbog toga što je, kako su tvrdili, za iste zločine za koje se tereti u BiH, Orić već oslobođen u Hagu.
Na negativan odgovor iz Haga odbrana je najavila žalbu, ali za Nedeljka Mitrovića, predsednika Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske, ovakva odluka Haškog suda nije iznenađenje već pokušaj Tribunala da se "ne iskompromituje do kraja".
- Suđenje Oriću u Sarajevu od početka se može okarakterisati kao novo ruganje srpskim žrtvama jer i pored veoma ozbiljnih optužbi, on je pušten da se brani sa slobode, što nije bila dosadašnja praksa. Ovog puta sud je pritisnut brojnim dokazima i to ne o njegovoj komandnoj, već ličnoj odgovornosti, o čemu će svedočiti najmanje 30 svedoka - naglašava Mitrović.
Pročitajte još:
* Orićeva odbrana traži hitnu obustavu postupka
Prema njegovim rečima, Haški tribunal nije mogao da odluči drugačije i zato što su pre nekoliko godina odbili istovetan zahtev Orićevog haškog branioca, Vasvije Vidović, povodom optužnice koju je podiglo tužilaštvo u Bijeljini.
- Doduše, Tužilaštvo BiH je, kad je shvatilo da je reč o jasnim dokazima, po hitnom postupku taj predmet preuzelo na sebe i sumnjam da bi bilo šta uradilo da Orić nije uhapšen u Švajcarskoj po poternici koju je raspisala Srbija - ističe Mitrović.
Advokatska obmana
U zahtevu za obustavu postupka, Orićeva braniteljka Lejla Čović je navela da je Orić 2008. pravosnažno oslobođen krivice za iste zločine za koje je optužen. Mitrović, međutim, ističe da to nije tačno.
- On je tada suđen isključivo po komandnoj odgovornosti. Ovde postoje svedoci, dokazi da je lično odgovoran za smrt najmanje trojice srpskih civila - ističe Mitrović.
Sud BiH je sredinom septembra potvrdio optužnicu kojom se Naser Orić i Sabahudin Muhić terete za zločine protiv ratnih zarobljenika počinjene na području Bratunca i Srebrenice. Orić, kao bivši komandant muslimanskih snaga u Srebrenici, i Muhić, pripadnik te jedinice, optuženi su da su 1992. u mestima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubili tri srpska zarobljenika. Tužilac Miroslav Janjić je rekao da namerava da pozove 30 svedoka, od kojih će samo jedan imati mere zaštite, kao i da planira da predstavi 63 dokazna materijala. Međutim, i pored odluke Haškog tribunala, još nije određen datum početka glavnog pretresa koji je ranije najavljivan za sredinu decembra.