Milanović poziva Srbiju da povuče zakon o ratnim zločinima
Premijer Hrvatske Zoran Milanović pozvao je danas vlasti u Beogradu da povuku zakon prema kojem je Srbija proširila nadležnost za procesuiranje ratnih zločina počinjenih na prostoru Hrvatske, jer "iskače iz pravih okvira Evropske unije".
- Da se ovo ne bi pretvorilo u nekakav politički ping-pong ili kontinuirane pristiske, zdravorazumski je odmah reći da se s takvim zakonom ne može ući u EU i da to Hrvatska neće dopustiti. Mi to ne
radimo drugima i nećemo dopustiti da drugi to nama rade, poručio je Milanović na sednici Vlade.
Hrvatska će pokušati da blokira Srbiju u EU, postavljajući ove uslove:
* Beograd da osudi oficire JNA umešane u navodne zločine u Hrvatskoj
* Srbija mora da izmeni zakone u vezi sa izručenjima i ratnim zločinima
* Mora da se ogradi od Šešelja i da mu sudi zbog govora mržnje
* Hrvati u Srbiji da dobiju prava kao i Srbi u Hrvatskoj
* Mora da se reši spor oko međudržavne granice na Dunavu
Reč je o izmenama i dopunama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine koje su u Srbiji stupile na snagu 1. januara 2010. godine.
Milanović je rekao da će Srbija morati da povuče taj zakon, jer EU funkcioniše po određenim pravilima u području pravosudne saradnje i evropskog naloga za hapšenje. "Zakon koji je na snazi u Srbiji iskače iz tih okvira. To je, naprosto, pravilo ponašanja", rekao je Milanović.
On je naglasio da je Hrvatska članica EU, ali da "to ne zloupotrebljava".
- Nije dopušteno, nije prihvatljivo, ni u skladu s evropskim nalogom za hapšenje, da se propisuje takva vrsta jurisdikcije u okvirima EU, poručio je hrvatski premijer.
Ministar pravosuđa Orsat Miljenić rekao je da Hrvatska "preduzima sve mere da bi dovela Srbiju u situaciju da mora da povuče taj zakon".
- Oni su tim zakonom prekšili međunarodne obaveze i ušli u prostor Hrvatske i na određeni način se mešaju u naše unutrašnje stvari. Radi se o procesuiranju zločina počinjenih u našoj državi, nad
našim državljanima, često od strane naših državljana, objasnio je Miljenić i dodao da se ti procesui moraju voditi u Hrvatskoj.
On se osvrnuo i na slučaj hrvatskog ratnog veterana Veljka Marića koji je u Srbiji osuđen na 12 godina zatvora zbog ratnog zločina u Grubišnom Polju 1991.
Miljenić je rekao da Hrvatska čini sve da bi zaštitila njegova prava i da bi on bio prebačen na služenje kazne u Hrvatsku, ali da se to ne može bez dogovora sa Srbijom. Ministar je dodao da na njegov poslednji zahtev da se Marićev postupak prepusti hrvatskom pravosuđu i da se on prebaci u Hrvatsku, Srbija nije ni odgovorila.