SNSD bez vlasti u Sarajevu?
Najnoviji nepotpuni rezultati koje je objavila Centralna izborna komisija BiH nisu dramatično uticali na trke za predsednika Srpske i člana Predsedništva BiH iz RS.
Doduše, Ognjen Tadić je smanjio zaostatak za Miloradom Dodikom na manje od 10.000 glasova, ali malo je verovatno da se tu može bilo šta promeniti, dok je Mladen Ivanić povećao prednost nad Željkom Cvijanović za više od 1.500 glasova.
Čović odlučujeVlast na nivou države ne može se napraviti bez HDZ-a BiH, a, kako stvari stoje, ta stranka bi mogla da bude jedini pravi adut SNSD-a da ipak neće završiti u opoziciji. Poznato je da Milorad Dodik ima odlične veze i saradnju sa šefom HDZ-a BiH Draganom Čovićem i nije nerealna mogućnost da HDZ BIH uslovi formiranje državne vlasti ulaskom SNSD-a. |
Gotovo izvestan ulazak Ivanića u Predsedništvo BiH najveći je uspeh opozicije na ovim izborima, a on otvara i prostor za neke nove kombinacije. Naime, u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, kada su u pitanju poslanici iz RS, šest će ih biti iz SNSD-a, pet iz SDS-a, jedan iz koalicije NDP-PDP, jedan iz DNS-a, i jedan iz SDA. Takav raspored snaga nagoveštava i pomalo neočekivan scenario po kojem bi SNSD - otišao u opoziciju. Jer, SDS sa svojih pet, i jednim poslanikom sa liste NDP-PDP ima dovoljno mandata da sa bošnjačkih i hrvatskim strankama pravi većinu.
- Realna je mogućnost da se većina formira na osnovama narodnjačke koalicije, čiji je temelj sporazum, koji su pod nemačkim pokroviteljstvom, pre godinu dana potpisali predstavnici SDA, dva HDZ-a, SDS-a i PDP-a - kaže naš izvor dobro upućen u međustranačka kretanja.
Ovih pet stranaka, sudeći po trenutnim rezultatima, imaju 21, od ukupno 42 mandata u Predstavničkom domu. Za stabilnu većinu trebala bi im još jedna stranka iz Federacije BiH.
To bi značilo odlazak SNSD-a i DNS-a u opoziciju, dok bi te stranke bile vlast u Republici Srpskoj. Takav raspored snaga donekle bi zadovoljio sve strane jer bi na oba nivoa podelile veliki broj funkcija.