Nepoželjni i Srbi i pravoslavlje
Najnovije međuetničke ratničke strasti razbuktavaju u Pakracu hrvatski učesnici minulog rata i krvavog raspada Jugoslavije. Trenutno im je meta novoustoličeni episkop slavonski Jovan (Ćulibrk) koga optužuju da se tih ratnih godina borio na tlu Hrvatske kao pripadnik 63. niške padobranske brigade Vojske Srbije.
Činjenica je da u to vreme Srbija nije postojala kao samostalna država niti je mogla imati svoju vojsku. Vladika Jovan je postao rezervista pomenute brigade tek oktobra 2002, sedam godina po završetku građanskog rata u Hrvatskoj.
Skup protiv "niškog specijalca"Hrvatski bojovnici zakazali su Pakracu 17. oktobra održavanje javne tribine pod nazivom "SVE ZA HRVATSKU - HRVATSKU NIZAŠTA". Time žele da iskažu negodovanje postavljanjem "niškog specijalca" vladike Jovana za vikarnog episkopa patrijarha srpskog u Pakracu. |
- Vladika Jovan ne krije svoju biografiju, ona je dostupna i na internetu. Poznato je da je Filozofski fakultet završio u Zagrebu 1991. i iste godine otišao za iskušenika u Mitropoliju crnogorsko-primorsku, da bi se 1992. tamo zamonašio. Sećam se da sam tih ratnih godina sa njim kontaktirao na Cetinju. Ovo što se sada radi je pokušaj da se vladici Jovanu, sveštenstvu i monaštvu SPC u Eparhiji slavonskoj zagorča pastirska misija. Da im se onemogući poslanje na negovanju pravoslavnog i svetosavskog identiteta kod pastve, ali i izgradnja ekumenskih odnosa sa dominantnom Rimokatoličkom crkvom u Hrvatskoj - izjavio je za "Vesti" Milorad Pupovac, saborski zastupnik i lider Srpskog narodnog veća u Hrvatskoj.
Mada je ustoličen pre mesec dana, napadi na Jovana su usledili posle episkopovog boravka u Sisku gde je 4. oktobra služio pomen srpskoj deci stradaloj za vreme Drugog svetskog rata u ustaškom logoru, koji je u tom gradu bio otovoren od avgusta 1942. do januara 1943.
Smeta im antifašizamPropoved vladike Jovana na pomenu u Sisku Pupovac ocenjuje kao "progresivnu i hrišćanski miroljubivu". |
- Mada pravoslavci iz Siska kanonski pripadaju Mitropoliji zagrebačko-ljubljanskoj SPC i mitropolitu Porfiriju (Periću), pomen je po njegovom blagoslovu, služio episkop slavonski jer je mitropolit morao na službeni put u Švedsku sa patrijarhom Irinejom - pojasnio je za "Vesti" đakon Zoran Radić iz Zagreba.
Tuđmanovi bojovnici su se nakon mesec dana od Jovanovog uvođenja u tron "setili" da im smetaju tadašnje besede patrijarha srpskog i novog episkopa slavonskog. Episkop Jovan je rekao da su Srbi "na ovom području masovno stradali od '41. do "45, kao i od '91. do '95" i da je ovde "život mnogo puta uništavan, ali nikada nije uništen".
- Pakrački i slavonski Srbi nose svoj krst. Od danas će to nošenje krsta izgledati drugačije! Obnovićemo hramove i eparhiju - poručio je novi episkop Jovan. Podsetivši na "duše umorenih nedužnih Srba u Jasenovcu i celoj Slavoniji", patrijarh Irinej je naglasio da je Eparhija slavonska "mučenička i stradalnička".
- Narod ove eparhije je kroz istoriju proterivan i ubijan. Ovde je ubijeno 19.000 srpske dece. Molimo se danas za sve jasenovačke i nedužne žrtve iz proteklog rata. Ovde su uništene i spaljene mnoge svetinje, ali život nije - poručio je patrijarh sa Jovanovog ustoličenja.
Pupovac smatra da su patrijarhove i episkopove reči protumačene kao novi zamah "očigledno nepoželjnog pravoslavlja u Hrvatskoj".
- Plašim da je udar na vladiku Jovana još jedan pokušaj da se osujeti misija novih srpskih vladika u celoj Hrvatskoj - zaključuje sagovornik "Vesti".
Ne znaju ko je PavelićPupovac smatra da uništavanje antifašističkih spomenika i obeležja u karlovačkom kraju, Veljunu i Brezovici i nestanak bista junaka antifašističke borbe u Plaškom "zvone na uzbunu". On je obišao devastirane spomenike u Plaškom i Veljunu gde su lopovi su pokušali da ukradu zvona pravoslavne crkve, skinuli su ih i oštetili crkvu. Pupovac je naveo da je jedno istraživanje u Istri pokazalo da čak 20 odsto učenika misli da je Ante Pavelić bio antifašista. |