"Agresore" mame u Vijećnicu
Obeležavanje 100-godišnjice početka Prvog svetskog rata u Sarajevu, koje se gromoglasno najavljuje već mesecima, pretvara se u klasičnu političku priču koja ovih dana doživljava kulminaciju. Naime, zbog očiglednih podvala iz Sarajeva, koncertu Bečke filharmonije u Sarajevu, kao centralnom događaju, neće prisustvovati nijedan politički predstavnik srpskog naroda u zemlji.
O tome je pre nekoliko dana član Predsedništva BiH iz RS Nebojša Radmanović pisao austrijskom predsedniku Hajncu Fišeru, koga je obavestio da niko od Srba neće doći na koncert. Radmanović je ocenio da je prilikom organizacije bilo niz zloupotreba, a sve u režiji Uprave grada Sarajeva, čiji predstavnici, kako ističe, ne uzimaju dovoljno u obzir značaj obeležavanja ove 100-godišnjice, kako za sve narode u BiH i zemlje učesnice u Prvom svetskom ratu, tako i za poruke mira i pomirenja koje su ovim obeležavanjem trebalo da budu upućene svetu.
Ploča smeta i EvropiInače, ploča na Vijećnici zasmetala je i delegaciji Evropske unije u Sarajevu koja je zatražila od zajedničkih organa BiH da intervenišu da se ta ploča ukloni. U priču se uključio i šef delegacije Peter Sorensen, koji je čak hteo da napusti ceremoniju otvaranja Vijećnice zbog ove ploče, ali je u poslednjem trenutku odustao. |
Kako saznaju "Vesti", Radmanović se na ovaj korak odlučio jer ne želi da prisustvuje koncertu u sarajevskoj Vijećnici isključivo zbog table na ulazu u ovu zgradu na kojoj se celi srpski narod praktično naziva zločinačkim.
- Sam Radmanović je odigrao značajnu ulogu u organizaciji koncerta Bečke filharmonije. Sam taj događaj trebalo je da bude sjajna simbolika, jer su Austrijanci pre 100 godina u BiH došli sa oružjem, a danas dolaze da sviraju. I sve je bilo korektno dok grad Sarajevo nije preuzeo organizaciju, pa su koncert iz pozorišta prebacili u Vijećnicu. Niko od Srba nije dovoljno lud da prihvati učešće na skupu u zgradi na kojoj piše to što piše - kaže naš izvor dobro upućen u ova dešavanja.
Inače, Radmanović je Fišeru poručio da je zajedničko prisustvo tri člana Predsedništva BiH i austrijskog predsednika koncertu, 100 godina posle Sarajevskog atentata, trebalo da pošalje poruku mira i simbolizuje dobre i prijateljske odnose BiH i Austrije i ukupnu političku sliku današnje Evrope u 21. veku.
- Zanemarujući osnovne ideje pomirenja, dijaloga, razumevanja, kao i sećanja na sve pretrpljene gubitke u Velikom ratu, te podređujući njihov smisao kontekstu građanskog rata u BiH devedesetih godina prošlog veka, otvoren je prostor novim političkim sukobima i dnevnopolitičkim zloupotrebama planiranih manifestacija i poseta visokih funkcionera Sarajevu i BiH - kaže Radmanović.
Gde će Toma i Vučić?Događaj u Sarajevu već su obeležile brojne kontroverze, a stanje u regionu moglo bi dodatno da se zakomplikuje nakon što su u javnost puštene spekulacije da će se srpski predsednik Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić pojaviti na koncertu koji je sporan za srpske predstavnike u BiH.
|