Utorak 23. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
3
Ponedeljak 17.03.2014.
14:03
M. Roknić - Vesti A

Genocid na kućnom pragu

U Slavskom Polju, selu na Kordunu, posle hrvatske vojne akcije "Oluja" na kućnom pragu ubijeno je osam civila čije porodice ih do danas nisu dostojno sahranile jer ne znaju gde su ih zlikovci bacili.

Svedok uništenja naroda: Milan Pajić

Tuđmanovom pozivu Srbima da ostanu u svojim kućama i da im se ništa ružno neće desiti poverovalo je 13 žitelja tog srpskog sela. Osmoro njih, iz zaseoka Samardžije i Pajić potoka, tu naivnost je platilo glavom. Njihovi grobovi nikada nisu pronađeni.


- Do sada nije otkrivena nijedna grobnica ubijenih, niti su njihove porodice vlasti na bilo koji način obavestile o mestu gde su nestali, kao ni o načinu na koji su stradali - priča Milan Pajić (83), penzionisani policajac, rođen u zaseoku Pajići, u Slavskom Polju.
U svojim Pajićima, sa suprugom Danicom, strpljivo i s mnogo ljubavi godinama obnavlja porodičnu kuću.

Ne znaju se grobovi

Do rata su živeli na relaciji Karlovac (gde su imali stan) - Slavsko Polje, a u leto 1991. morali su da odluče na čijoj će strani provesti predstojeći rat. Ostavili su stan u Karlovcu i došli u Slavsko Polje. "Oluja" ih je odnela u Srbiju, a kući su se vratili 1998. Tada je Milan obišao malobrojne komšije koji su ostali ili su se pre njih vratili i saznao da je osmoro njih posle Oluje ubijeno.
 

 SPALJENI S KUĆOM
* Tešo Petra Samardžija (1919), penzioner, kuća i imanje zapaljeni, u požaru nestala i njegova supruga Danica 
* Milorad Dušana Samardžija (1949), radnik 
* Adam Ljubana Samardžija (1940), radnik 
* Nikola Mila Miličević (1955), radnik, invalid
* Mirko Nikole Pajić (1950), poljoprivrednik
* Mile Đura Pajić (1950), poljoprivrednik
* Matija Đura Pajić (1950), radnik

A Milan dobro pamti i Drugi svetski rat, u kome je ustaška čizma ostavila krvav trag i u njegovom Slavskom Polju. Posle tih oluja u ratovima od 2.000 stanovnika Slavskog Polja danas živih ima tek 150 ljudi, većinom njegovih vršnjaka. I zbog toga Milan ne može da shvati da je Hrvatska tužila Srbiju i Srbe za genocid. Elementarna samokritičnost i pristojnost hrvatskim političarima i pravnicima bi nalagala, kaže on, da bar ćute kad se povede razgovor o genocidu. A oni tuže Srbe za genocid! Da čovek ne poveruje.

- Moram da ponovim da su moje komšije danima posle "Oluje" ubijane na kućnom pragu. Žalosno je da gotovo 20 godina od tih egzekucija njihovi posmrtni ostaci još nisu pronađeni, dok istovremeno Hrvatska ucenjuje Srbiju svojim nestalima. Pa čije su žrtve ovi nesrećnici?! - pita se Milan i čudi da nakon toliko godina hrvatska vlast ćuti o tom zločinu, potvrđujući time da su ubijeni u režiji države.

Selo u korovu

A niko od njihove rodbine nije se vratio iz izbeglištva. I danas svi žive teške izbegličke dane u Srbiji. Niko od njih, kaže Milan, nema novca, ni mogućnosti da traži pravdu na sudovima. A mnogo bi im značilo da bar znaju za grobove svojih najbližih.


Retki svedoci tog zločina u Slavskom Polju više nisu živi, a Milan tvrdi da su mu pričali da su ta ubistva počinili pripadnici specijalne policije, koji su "čistili teren od zaostalih četnika".


Koliko je čišćenje bilo temeljno svedoči naš sagovornik, koji kaže da više ne prepoznaje svoje rodno selo, nekada puno života, a sada pusto i zapušteno. Nema ljudi, pruga zarasla u korov, voz odavno ne prolazi, struje malo ima, pa malo nema, makadamski putevi loši, doktor uvek dođe prekasno, do prvog autobusa pešači se kilometrima. Tuga i žalost u svakoj kući. To je Slavsko Polje danas, posle svih hrvatskih oluja. Gde ono beše genocid, ne skrivajući ironiju pita se Milan Pajić.
 

Po pravdu u Strazbur

Pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu je 21 tužba protiv Hrvatske koje su podnele porodice ubijenih, od kojih su 18 za neistražena i nekažnjena ubistva i nestanke Srba. Polovina tih tužbi odnosi se na zločine nad Srbima u Sisku, a ostale su za ubijene u Kijevu, Osijeku, Vukovaru, Slavonskom Brodu, Vinkovcima, Pocrniću...

POVEZANE VESTI

Ponedeljak 17.03.2014. 15:24
NDH I + NDH II + EUNDH = genocidne tvorevine
Ponedeljak 17.03.2014. 17:24
Prije par dana na HTV sam čula intervju Vladimira Šeksa gdje izričito tvrdi da nije bilo ubijanja nakon "Bljeska" i "Oluje".....?! ...."NISU HRVATI VELIKI NAROD JER SE NIČEGA NE PLAŠE, VEĆ SU VELIKI JER SE NIČEGA NE STIDE".... JOVAN DUČIĆ
Ponedeljak 17.03.2014. 17:17
"..U Slavskom Polju, selu na Kordunu, posle hrvatske vojne akcije "Oluja" na kućnom pragu ubijeno je osam civila čije porodice ih do danas nisu dostojno sahranile jer ne znaju gde su ih zlikovci bacili.." http://www.youtube.com/watch?v=zUX5SIgKEWk
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
  • 2024 © - vesti online