Uzdrmana Hrvatska preti blokadom EU
Pravni tim Srbije zadovoljan je svojim petodnevnim istupom pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu i svi članovi se slažu da je izneta argumentacija uspela da dokaže genocidnu nameru Hrvatske prema Srbima iz Krajine.
Pravni tim Hrvatske se o tome ne oglašava, kao ni mediji u Zagrebu koji se nisu preterano bavili argumentacijom Beograda, ali su zato stavovi srpskih eksperata naišli na osude bivših čelnika HDZ-a i Vlade Hrvatske Vladimira Šeksa i Tomislava Karamarka.
Oni su upozorili Srbiju da posle istupa u Hagu neće imati "nedvosmislenu podršku Hrvatske na putu ka EU".
"Oluju" isplanirali kriminalci- Šabas je u sudnici, odgovarajući na tvrdnju Hrvatske da je na Brionima planirana legitimna vojna operacija u cilju proterivanja srpskih vojnih snaga, a ne civila, naglasio da nema dileme da je "Oluja" planirana "na sastanku kriminalaca". Šabas mi je rekao da je potpuno uveren u to da "Oluja", kao i rasistički istupi Tuđmana sa "izletima" do Drugog svetskog rata, negiranje zločina nad Srbima svih vlasti Hrvatske, jasno ukazuju da postoji čvrst slučaj genocida. |
- Nakon ovakvog postupka zvanične srpske politike, Hrvatska bi trebalo da zatraži objašnjenje i upozori Srbiju da podrška njenom ulasku u EU nije apsolutno bezrezervna - rekao je Šeks novinarima u Saboru, a prenela je Hrvatska televizija.
On je poslednji dan iznošenja argumentacije tužbe Srbije protiv Hrvatske ocenio kao "najlošiji dan srpskog pravnog tima, s najslabijim, šupljim pseudoargumentima".
Karamarko je u Virovitici rekao da se Srbija "služi nedopustivim sredstvima u Hagu".
- Dosta je tog iživljavanja na našoj borbi za slobodu - konstatovao je Karamarko i ponovio da je "Oluja" bila legitimna.
- Imao sam prilike da razgovaram sa svim članovima našeg pravnog tima i mada je još rano davati bilo kakve procene mogućeg sudskog ishoda, svi su veoma zadovoljni načinom na koji je Srbija odgovorila na tužbu za genocid, ali i argumentovala svoju kontratužbu - kaže za "Vesti" Savo Štrbac, ekspert pravnog tima Srbije i direktor Veritasa.
Mada je Hrvatska odlučila da ga unakrsno ne ispituje, on je od srede u Hagu i ovo suđenje prati iz galerije.
- Veoma sam zadovoljan načinom na koji je Srbija iznela sve činjenice. Zadovoljan sam i kao pravnik, ali i kao čovek "iz kolone" koji je preživeo sve užase hrvatske akcije "Oluja". Svim članovima našeg tima sam od srca čestitao i u svoje ime, ali i u ime svih Krajišnika rasutih po svetu - kaže za "Vesti" Štrbac.
Josipović na mukamaPredsednik Hrvatske i jedan od sastavljača tužbe protiv Srbije Ivo Josipović izjavio je da Srbija neće uspeti u dokazivanju svoje kontratužbe. |
On smatra da je Srbija sa mnogo manje novca uspela da okupi vrhunski pravni tim i da su ključni istupi nemačkih pravnika Andreasa Cimermana i Kristijana Tamsa, kao i pravnih eksperata Vilijama Šabasa i Vejna Džordaša.
- Veoma je značajno što su upravo nemački pravni eksperti osporili vremensku nadležnost Srbije, jer je većina zločina nad Hrvatima počinjena pre 27. aprila 1992, odnosno formiranja SR Jugoslavije. Verujem da je najviše pažnje 17-članog sudskog veća izazvalo obraćanje najvećeg stručnjaka za genocid Vilijama Šabasa - ističe Štrbac. On objašnjava da je Šabas uporedio sastanak Tuđmana i vojnog vrha na Brionima sa sastankom vrha nacističke Nemačke u Vansiju kod Berlina, februara 1942. godine kada je smišljeno "konačno rešenje" za dalju sudbinu Jevreja u Evropi.
Direktor Veritasa kaže da je još rano procenjivati kakva bi mogla da bude konačna presuda, ali da su krajiški Srbi već pobedili.
- Sama činjenica da se pred ovim sudom napokon čula prava istina o ratu u Hrvatskoj, a posebno o brojnim zločinima nad Srbima i da će sva ta dokumenta i dokazi uskoro biti dostupni celom svetu za mene je bitnija od same presude. Sudije mogu da ustanove da je bilo genocida na obe strane, da ga nije bilo ili da ga je samo jedna strana počinila. Mnogo je važnije što su Krajišnici napokon imali gde da ispričaju svoju tragičnu priču - zaključuje Štrbac.
Kao da je bio u koloniSavo Štrbac je čestitao Džordašu rečima: "Vi kao da ste bili sa nama u koloni. Tako ste to slikovito opisali." |