Karcinom “pojede“ i Hrvate
To što u Srbiji sve više ljudi oboljeva od raka, to je poznato, ali je alarmantan podatak da se to dešava i u našem komšiluku, pa i u svetu - uostalom, Svetska zdravstvena organizacija je nedavno upozorila da će broj obolelih od ove opake bolesti biti gotovo dupliran do 2035. godine. Kad je o komšiluku reč, u Hrvatskoj se godišnje postavi oko 20.000 dijagnoza malignih bolesti po čemu su Hrvati, s obzirom na broj stanovnika, u okvirima evropskog proseka, izvestio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) povodom Međunarodnog dana borbe protiv raka, 4. februara.
U poređenju s drugim zemljama Evrope, Hrvati imaju srednje visok do visok mortalitet od malignih bolesti. Najčešće dijagnoze malignih bolesti u Hrvatskoj slične su onima u drugim razvijenim zemljama - pluća, debelo crevo, prostata, dojke, dok u niskorazvijenim zemljama prevladavaju maligne dijagnoze povezane s infekcijama - rak želuca, rak jetre i rak grlića maternice.
Prema poslednjim podacima Registra za rak za 2011. godinu, u Hrvatskoj je te godine postavljena dijagnoza maligne bolesti kod 20.982 osobe.
Najčešće maligne bolesti kod muškaraca bile su rak pluća (2.172 obolela), rak prostate (1.704) i rak debelog creva i rektuma (1.658). Kod žena, najčešća maligna bolest bila je karcinom dojke (2.309 obolelih), zatim karcinom debelog creva i rektuma (1.178) i karcinom pluća (767).
Svetska zdravstvena organizacija u svom novom izveštaju o ovoj bolesti predviđa da će se broj obolelih od raka povećati s 14 miliona u 2012. godini na 24 miliona u 2035. godini, dok će u istom razdoblju broj umrlih od raka porasti s 8,2 miliona na 13 miliona godišnje.