Poraženi spremaju atentant na istinu
Većina srpskih istoričara odbila je da prijavi svoje učešće na Međunarodnoj konferenciji posvećenoj Prvom svetskom ratu u organizaciji sarajevskog Instituta za istoriju, u junu ove godine. Procena je da skup u organizaciji isključivo institucija iz zemalja koje su bile poražene u tom ratu, ne nudi baš dobar okvir za objektivan pristup temi koja je prethodno ispolitizovana knjigom Kristofera Klarka "Mesečari".
Autor Kristofer Klark, profesor istorije sa Kembridža, pripadnika Mlade Bosne Gavrila Principa naziva teroristom, a dobar deo krivice za izazivanje do tada najvećeg ratnog sukoba u svetu svaljuje na Srbiju.
Uočljiv je i izostanak poziva za istoričare iz Republike Srpske, a iz intervjua nemačkom "Veltu" profesora Ulfa Brunbauera sa Univerziteta Regensbur, inače jednog od suorganizatora sarajevske konferencije, vidi se da su Francuzi prvobitno trebali da učestvuju kao finansijeri, ali da su odustali. Prema njegovim rečima, oni su
"Srpska ekspanzija"Nemački Tagešspigel" se pridružuje polemici o Prvom svetskom ratu citirajući nemačkog istoričara Karla Betkea koji smatra da je u Srbiji potisnuto to da se takođe radilo o "srpskoj ekspanziji, dakle o nacionalnim interesima". |
tražili da na skup budu pozvani i istoričari iz Republike Srpske ali, kako kaže, u RS nema kredibilnih istoričara. Takođe, tvrdi, da je Francuska htela da konferenciju pretvori u skup pomirenja!
- Ali nauka je jedno, a pomirenje nešto sasvim drugo - konstatuje ovaj nemački istoričar, ostavljajući nedorečeno zašto je Francuzima kao velikim pobednicima iz tog rata stalo više do pomirenja nego Nemcima, gubitnicima.
Osim Nikole Samardžića, za sada je izvesno da će na skupu u Sarajevu učestovati i Danilo Šarenac iz beogradskog Instituta za savremenu istoriju. Nemački list "Tagešspigel" navodi da je zbog toga ovaj mladi istoričar upozoren da bi to učešće moglo da naškodi njegovoj karijeri.
U izjavi za "Vesti", Šarenac je potvrdio svoje učešće ali i rekao da zbog prijave na sarajevski skup nije dobijao upozorenja, već savete starijih kolega, kao i da mu direktor Instituta na kojem je zaposlen nije zamerio prijavu učešća.
- Voleo bih da vidim i čujem druge učesnike i ako bude nešto sporno, sigurno ću reagovati - objašnjava svoje motive mladi istoričar.
Za skup je prijavio referat o učešću manjina u srpskoj vojsci u Velikom ratu, a na pitanje kako bi reagovao na tezu da je Princip bio terorista odgovara:
- To se može sasvim finim argumentima oboriti, jer to je jedna paušalna ocena i besmislena teza.
Previše euforijeDanilo Šarenac kaže da mu kao istoričaru kojem je uža specijalnost period Prvog svetskog rata, smeta euforija ne samo u Srbiji, koja se digla oko pokušaja revizije istorije. |