Poslednja Hrvatska pravna bitka u Hagu: Tajna tužba protiv Srbije
Hrvatski portal Jutarnji.hr preneo je tekst nedeljnika Globus koji je otkrio kako Hrvatska namerava da vodi tužbu protiv Srbije za genocid. "Hrvatska prvo mora da dokaže da su u ratu počinjeni zločini s elementima genocida. Zatim da su počinitelji tih zločina imali genocidnu nameru. A onda da je sve bilo naređeno iz Beograda".
“Između 1991. i 1995. godine Savezna Republika Jugoslavija prekršila je Konvenciju o genocidu. Kontrolišući direktno delatnost svojih obaveštajnih agenata, vojnih i paravojnih formacija na teritoriji Hrvatske, na području Knina, Dalmacije, istočne i zapadne Slavonije, Savezna Republika Jugoslavija je odgovorna za “etničko čišćenje” hrvatskih državljana iz tih područja – proces koji je takođe rezultirao velikim brojem prognanih, ubijenih, mučenih ili bespravno zatočenih hrvatskih državljana..“. – tako počinje hrvatska tužba za genocid protiv Srbije koju je 1999. sastavio tadašnji ministar pravosuđa i profesor emeritus na zagrebačkom Pravnom fakultetu Zvonimir Šeparović.
Povlačenje tužbeU poslednjih 14 godina hrvatska tužba prošla je kroz brojne turbulencije i nekoliko puta bila blizu povlačenja, ali s obzirom na brojne okolnosti do toga nije došlo. Poslednji put takva mogućnost pojavila se ubrzo nakon dolaska na vlast Kukuriku-koalicije. Ponovno je otvorena rasprava o navodnoj besmislenosti tužbe, a u korist njenog povlačenja ponuđena su dva argumenta. Prvi se ticao diplomatskih odnosa sa Srbijom. I predsednik Josipović i ministrka inostranih poslova,Vesna Pusić, više puta su ponovili kako bi tužbu trebalo povući ako Beograd pristane na neku vrstu vansudske nagodbe i učini određene ustupke Hrvatskoj. |
Obrazloženje te tužbe, odnosno njen Memorijal dve godine kasnije, napisali su pravnici poznatiji kao današnji predsednik Hrvatske Ivo Josipović i današnji pomoćnik glavnog sekretara UN-a Ivan Šimonović.
Dugo očekivani sudski proces u kojem će Hrvatska pokušati da dokaže da je Republika Srbija tokom Domovinskog rata počinila genocid protiv hrvatskog naroda trebao bi da počne u nartu 2014. godine.
Hrvatski pravni tim predvodiće redovna profesorka međunarodnog prava na riječkom Pravnom fakultetu Vesna Crnić-Grotić i redovni profesor međunarodnog prava na zagrebačkom Pravnom fakultetu Davorin Lapaš, a međunarodnu stranu hrvatskog pravnog tima predvode bivši glavni tužilac za Englesku i Vels Keir Starmer i profesor međunarodnog prava na Univerzitetu Kembridž Džejms Kraford.
Srpsku stranu zastupa bivši vojni sudija Saša Obradović, a odluku će doneti sudsko veće od 15 sudija među kojima je i hrvatski ekspert za međunarodno pravo Budislav Vukas. Očekuje se da će sudski proces trajati između jedne i dve godine.