I bez Dodika nema dogovora o slučaju Sejdić-Finci
Rano jutros završen je sastanak političara iz BiH sa predstavnicima Evropske unije (EU) u Pragu, na kojem nije postignut definitivni dogovor o sprovođenju presude u slučaju Sejdić-Finci.
Lideri sedam najvećih političkih stranaka u BiH razgovarali su od juče u podne sa evropskim predstavnicima o sprovođenju presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić - Finci i izmenama Ustava BiH u segmentu izbora manjinskih naroda na visoke pozicije u Parlamentu i Predsedništvu BiH.
Posle dugih razgovora, jutros posle četiri sata održana je pres konferencija na kojoj je komesar EU za proširenje Štefan File objavio pozitivan napredak u razgovoru sa predstavnicima vodećih političkih stranaka u BiH.
File je rekao da su se političari iz BiH "složili o sastavima i modelu izbora delegata u Dom naroda Parlamenta BIH". On je dodao da je postignut i napredak u pogledu izbora članova Predsedništva BiH i da će se o tome razgovarati na narednom sastanku.
U razgovorima u Pragu učestvovao je i ministar spoljnih poslova Slovačke Miroslav Lajčak i specijalni predstavnik EU u BiH Peter Sorensen. Sastanak je organizovan jer vlasti u BiH za četiri godine nisu uspele da sprovedu presudu Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci.
Lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik juče je napustio sastanak, istakavši da je situacija u vezi sa odlukom u slučaju Sejdić - Finci jasna kada je reč o Republici Srpskoj, te da je ostalo da se usaglase partneri u Federaciji BiH.
"Ostavljeni smo da satima sedimo po hodnicima dok lideri stranaka iz Federacije pokušavaju odvojeno postići neki dogovor", rekao je Dodik, prenose sarajevski mediji.
Rom i Jevrej, Dervo Sejdić i Jakob Finci, tužili su državu BiH Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburgu, zato što nemaju pravo da se kandiduju na izborima kao nacionalna manjina, na osnovu postojećih odredbi Ustava BiH.
Sud u Strazburu je pre četiri godine presudio u korist Sejdića i Fincija i zatražio od vlasti u BiH da usvoje izmene Ustava BiH u tom delu, što nikada nije učinjeno. Evropska komisija je u više navrata upozorila da postoji mogućnost da zbog toga naredni izbori u BiH, zakazani za 2014. godinu, budu proglašeni nevažećim.