File ništa nije uradio sa predstavnicima BiH
Komesar Evropske unije za proširenje Štefan File do kasno u noć razgovarao je Sarajevu sa čelnicima sedam najvećih parlamentarnih stranaka u BiH o presudi Evropskog suda za ljudska pava u slučaju "Sejdić-Finci". Međutim, predstavnici tih partija nisu približili stavove na ovu temu, ni pet godina pošto je Evropski sud za ljuduska prava u Strazburu doneo odluku u korist Roma i Jevreja Derve Sejdića i Jakoba Fincija.
Sejdić i Finci su tužili BiH tražeći da se kandidovanje na izborima za državne funkcije u BiH omogući i pripadnicima drugih naroda, a ne samo Bošnjacima, Srbima i Hrvatima.
Evropski sud je zatražio od vlasti u BiH da usvoje izmene Ustava BiH kako bi manjinskim narodima omogućilo da se kandiduju na visoke državne pozicije, što do sada nije učinjeno.
Prema rečima predsednika Socijaldemokratske partije BiH (SDP) Zlatka Lagumdžije, problem je i dalje ostao definisanje izbornih područja u Federaciji BiH, o čemu se ne može pronaći politički kompromis. Lagumdžija je rekao da je komesar File ponudio dobru polaznu osnovu sa 14 tačaka, što, kako je naveo, nije, međutim, bilo prihvatljivo za jedan broj učesnika u razgovoru.
Jedan od predloga bio je i da se deset kantona u Federaciji BiH razdvoji na dve izborne grupe za izbor člana Predsedništva BiH. Tim predlogom, u Federaciji BiH bi se birao jedan bošnjački član Predsedništva BiH iz pet kantona, a drugi hrvatski član Predsedništva BiH iz ostalih pet. Oko ovog predloga se nisu se dogovorili predststavnici bošnjačkih i hrvatskih partija.
Predsednik HDZ 1990 Martin Raguž rekao je da je ključni uzrok neuspeha sastanka nedostatak političke volje svih lidera političkih partija da se nađe rešenje koje će otvoriti novu perspektivu.
Osim Lagumdzije i Raguža, sastanku su prisustovali predsednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik, lider SDS-a Mladen Bosić, zamenik predsednik SDA Bakir Izetbegović, predsednik HDZ BiH Dragan Čović i lider SBB-a Fahrudin Radončić.