HR mediji: Nikolić bio neraspoložen, nimalo domaćinski
I za hrvatske medije, jedna od glavnih tema je poseta njihovog predsednika Iva Josipovića Srbiji, s tim što različito ocenjuju ovaj susret - od "Nikolića koji je bio vidno neraspoložen" do "Josipovićeve podrške Nikolića".
Zagrebački Večernji list u izveštaju pod naslovom "Nikolić-Josipović: Odnosi ostali hladni" ističe izjavu predsednika Srbije da "dobri prijatelji svađu oko međe ne rešavaju na sudu". Rat i agresija na Hrvatsku postali su tako samo svađa zbog međe između dobrih prijatelja, naglašava list. U tekstu se navodi da je Nikolić posle tročasovnog susreta delegacija dve države bio "vidno loše raspoložen, nimalo domaćinski nakon dugoočekivane posete iz Zagreba", kao i da je u izjavi posebno naglasio "da tužba za genocid nije povučena" iako se, ističe list, "takav korak Hrvatske i nije mogao očekivati".
Riječki Novi list, međutim, ocenjuje da poseta Ive Josipovića Beograda znači otopljavanje odnosa Hrvatske i Srbije. U tekstu pod naslovom "Josipović podržao Nikolića", ističe se da oba predsednika žele bolju saradnju.
Zagrebački Jutarnji list ocenjuje da Josipovićeva poseta doprinosi razbijanju loše atmosfere i pokazuje da Hrvatska nije odustala od uloge članice EU koja mora da pomogne preostalim zemljama jugoistočne Evrope. Ipak, dodaje se, potpuno je jasno da Josipovićev put u susednu Srbiju nije mogao da rezultira nikakvim konkretnim učincima.
"Hrvatska nije mogla da povuče tužbu za genocid - čemu se Srbija uzaludno i neobično naivno nadala - kako iz etičkih razloga, tako i zbog činjenice da bi povlačenje tužbe za genocid, skupa s insistiranjem (Zorana) Milanovića na postavljanju ćiriličnih natpisa u Vukovaru, predstavljalo političko samoubistvo za našu vladajuću koaliciju", naglašava se u komentaru.
Uz to se podseća da Srbija nije rešila čitav niz pitanja, važnih za trajniju normalizaciju odnosa s Hrvatskom, među njima pitanje nestalih, ali i dodaje da je "vrlo teško reći s kim bi u Srbiji Milanovićeva vlada mogla da pregovara". List ocenjuje da je "sadašnja srpska administracija bitno nepolitička" i da se "radi o grupi ljudi čiji su politički stavovi krajnje netransparentni, čija je politička i lična prošlost prilično mračna, i o čijem je legitimitetu, na žalost, teško govoriti".