Ešton i File: BiH da uči od Srbije i Kosova
Srbija i Kosovo su napravili istorijski iskorak prema Evropskoj uniji (EU) i to je od izuzetnog značaja za ceo zapadni Balkan, posebno jer se Hrvatska pridružila EU 1. jula. To u zajedničkom tekstu za banjalučki "Glas Srpske" pišu zvaničnici EU Ketrin Ešton i Štefan File povodom prošlonedeljne odluke EU da započnu pristupne pregovore sa Srbijom i pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju s Kosovom.
"Sporazum Srbije i Kosova odražava njihovu odlučnost da svoju budućnost vide u EU i zasnovan je na predanosti ka doprinosu trajnom pomirenju u regiji. To, takođe, pokazuje kredibilitet politike proširenja EU. EU ispunjava svoja obećanja kada zemlja pristupnica ispunjava neophodne kriterijume", piše u tekstu.
Ešton i File ističu da je priznavanjem napretka koji su Srbija i Kosovo postigli u normalizaciji međusobnih odnosa, EU prepoznala odvažnost premijera Ivice Dačića i Hašima Tačija "prilikom zaključivanja nedavnog revolucionarnog sporazuma". Oni dalje navode da se dve značajne lekcije mogu naučiti iz iskustva Srbije i Kosova, kako bi se izbeglo da Bosna i Hercegovina zaostane za drugim zemljama regiona.
Prvo je "hrabro i odvažno vođstvo - u slučaju Srbije i Kosova, premijeri Dačić i Tači su postigli kompromis koji je, iako nije idealan ni za jednu stranu, pomogao da krenu napred. Bez političke hrabrosti i odlučnosti evropska perspektiva BiH neće napredovati", upozoravaju Eštonova i File.
Drugo, ističu oni, slušati građane je od ključnog značaja: "Građani regiona, a sigurno i BiH, žele ne samo da imaju poslove, trgovinu i investicije, već i da žive zajedno u miru. EU pomaže da se sve to ostvari... Verujemo da političari moraju biti odgovorni građanima, a prošlog meseca smo videli da je taj osećaj prisutan i na ulicama nekoliko gradova u BiH", piše u tekstu. Navodeći da je EU u BiH partner, Ešton i File poručuju da je ponuda jasna, ali da se čini da su kratkoročni stranački ili etnički interesi važniji od odluka o dugoročnoj budućnosti.
"To se hitno mora promeniti, a ostvarivanje te promene je pitanje i za političke lidere i za narod", ukazali su evropski zvaničnici.
Oni smatraju da politički lideri Bosne i Hercegovine napokon treba da se pozabave pitanjem sprovođenja presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić i Finci", kako bi okončali diskriminaciju. Time će biti otvoren put za stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i za podnošenje verodostojnog zahteva za prijem u EU.
"Znamo da sprovođenje presude "Sejdić i Finci" ne može rešiti sve izazove sa kojima se suočava Bosna i Hercegovina. No, verujemo da se oni mogu rešavati kasnije, kako Bosna i Hercegovina bude napredovala u procesu pristupanja EU", konstatovali su Ešton i File. Oni zato postavljaju pitanje o tome "da li je BiH srećna zbog toga što zaostaje, dok njeni susedi idu napred".
"Evropska unija ne može i neće vama nametati vašu budućnost. Mi ćemo vam pomoći, ali, na kraju, Bosna i Hercegovina je odgovorna da sada preduzme prave korake, ako je evropska budućnost ono što njeni građani žele", zaključili su Ketrin Ešton i Štefan File.