Tajni policajac BiH potvrdio da je prisluškivao Mladića
Bivši pripadnik Službe državne bezbednosti BiH potvrdio je u petak, na suđenju Ratku Mladiću, autentičnost prisluškivanih razgovora generala Mladića, u čijem je snimanju učestvovao tokom bosanskog rata.
RM-316 izjavio je da je, između ostalih, njegova služba snimila četiri razgovora u kojima je general Mladić učestvovao u drugoj polovini jula 1995. Tadašnji komandant Vojske Republike Srpske, general Mladić (70), optužen je za genocid nad oko 7.000 Muslimana u danima pošto je, 11. jula 1995, ta vojska zauzela Srebrenicu.
U dva snimljena razgovora, vođena 16. jula 1995, o kojima je RM-316 svedočio, general Mladić se, međutim, nije mogao čuti.
Na pitanje tužioca kako je onda znao da je Mladić sagovornik, svedok je odgovorio: "Pretpostavljam da je neko rekao: 'Imate generala Mladića na vezi, što nije snimljeno, ali je operator to zabeležio'".
RM-316 je posvedočio da je sam snimio razgovor u kojem je Mladić, 22. jula 1995, posle pada Žepe, rekao: "Oni su kapitulirali i sve ćemo ih evakuisati - i one koji hoće i one koji neće". Upitan kako je identifikovao Mladića, odgovorio je da to "nije bio problem" zato što mu je generalov glas bio dobro poznat.
Mladićev branilac Branko Lukić sugerisao je, na početku unakrsnog ispitivanja, da muslimanska tajna policija nije mogla 16. jula 1995. popodne, presretnuti Mladićev razgovor, zato što je on u to vreme bio u Beogradu.
Svedok je uzvratio da je, po zapisniku, snimljen razgovor dežurnog oficira u Glavnom štabu VRS i "samog Mladića, koji je mogao biti bilo gde". "On nije bio u svojoj kancelariji. Nije se mogao čuti. Dežurni je obavio razgovor sa Mladićem, koji se nije mogao čuti".
RM-316 svedočio je i o postupku praćenja, snimanja i transkribovanja presretnutih razgovora. U pisanoj izjavi uvedenoj u dokaze, on je precizirao i sa kojih su mesta i kojim sredstvima SDB i Armija BiH prisluškivali razgovore.
Branilac Lukić nastaviće u utorak, 2. jula, unakrsno ispitivanje svedoka. Optužnica Mladića tereti i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95.