Srpska bi da kopira Škotsku
Potpisivanje sporazuma između Beograda i Prištine i faktičko priznavanje kosovske nezavisnosti od strane Srbije, ponovo je u prvi plan gurnulo mogućnost nezavisnosti Republike Srpske.
Tim pitanjem ovih dana bavi se većina zvaničnika iz Banjaluke, kao i brojni analitičari iz BiH i regiona, a određenu pažnju posvetili su mu i neki inostrani mediji, naročito oni u Škotskoj gde se priprema referendum za izdvajanje te države iz Velike Britanije.
I sam predsednik RS Milorad Dodik svojevremeno je, u više navrata, isticao kako Banjaluka pažljivo prati zbivanja u Edinburgu. O aktuelnim trendovima, Dodik poručuje da, ako se nastavi loša pozicija RS u okviru BiH, niko ne treba isključiti i razmišljanje da Srpska zaštiti svoja prava.
- Kosovo je jednostrano proglasilo nezavisnost, i u tome imalo podršku jednog broja velikih sila. Mnogi su hteli da to prikažu kao izuzetak, ali će možda ta priča i na nekim drugim mestima postati pravilo - rekao je Dodik.
S druge strane, nešto je umereniji njegov najbliži stranački kolega Nebojša Radmanović. On je ovih dana nešto ozbiljnije analizirao situaciju i ocenio da u ovom momentu ne postoji značajniji broj zemalja koji bi mogao da prizna Srpsku, ako ona proglasi nezavisnost.
- Moja je lična procena da to ne treba raditi u ovom momentu, osim ako ne budemo žestoko pritisnuti zahtevima za centralizaciju, pa da taj čin bude naš odgovor - rekao je Radmanović.Iako ističe da još nije vreme za nezavisnost, Radmanović ukazuje na postojanje Deklaracije Narodne skupštine Srpske koja predviđa da, ako više od polovine članica Ujedinjenih nacija prizna Kosovo, i Srpska može da krene putem osamostaljenja.
- Pričom o deklaraciji NSRS-a hteo sam da podsetim sve političare, a naročito bošnjačke, a i građane, da se sa Republikom Srpskom niko ne može igrati. Nema mesta nikakvim pričama, jer postoji stav parlamenta, a ne nekog pojedinca. To je izazvalo buru kod onih koji sve što mi radimo shvataju kao put ka odvajanju, a evo i njih da podsetim da Povelja UN daje narodima pravo na samoopredeljenje i to pravo se Srbima u BiH ne može uzeti - kaže Radmanović.
Kosovo u stvari pomaže
Profesor istorije na banjalučkom Filozofskom fakultetu Ranko Pejić kaže da Srbi u RS imaju mnogo više prava i pravnih argumenata za traženje nezavisnosti od kosovskih Albanaca.
|