Šverc humanitarne pomoći u Srebrenici (3): Orić ukrao 28 kilograma zlata?
U poverljivom izveštaju nekadašnje Državne bezbednosti BiH obelodanjeni su brojni dokazi o bogaćenju ratnog komandanta Srebrenice Nasera Orića i njegovih ljudi, koji su zarad profita prodavali i humanitarnu pomoć namenjenu Bošnjacima.
U izveštaju se pominje i 28 kilograma zlata ukradenog iz fabrike 11. mart za koje se ne zna gde je završilo. Međutim, to je prema operativnim podacima sačinjenim novembra 1995. godine u Tuzli, samo vrh ledenog brega u raznoraznim mahinacijama Nasera Orića.
"Negde u septembru 1994. godine Orić je iz humanitarne pomoći izuzeo 2.000 l nafte od čega je 600 l dao Tursunoviću, dok je 1.400 litara ostavio za sebe u kući u Potočarima. U narodu se pričalo da je Orić nameravao praviti hipodrom, ali da ga je od toga odvratio Tursunović. Orić i Salihović Fahrudin, načelnik opštine, su na početku rata iz fabrike 11. mart uzeli oko 28 kg zlata. O ovome, navodno, zna Aljkanović Behaija (Naserov savetnik). O napred navedenim aktivnostima trebali bi da znaju Mašić Nijaz, PK za moral, Zulfo Tursunović i Kadrić Ramo, zv. Hljebara", navodi se u dokumentu.
Svadba sa muzikom uživoDok je svetskoj javnosti predstavljano da narod u Srebrenici umire od gladi, dotle su povlašćeni uživali u životu. U izveštaju Državne bezbednosti se opisuje i svadba Nedžada Bektića u hotelu Domovija.
|
Međutim, nije samo Naser Orić označen kao isključivi krivac za šverc i krijumčarenje humanitarne pomoći. U ovom izveštaju je navedeno još desetak najodgovornijih, a "Vesti" će izneti podatke samo za one krupne ribe u ovom lancu kriminala.
Prvi na tom spisku je Suljo Hasanović, komandant štaba Teritorijalne odbrane Srebrenice.
"Hasanović je uzimao hranu i ostale prehrambene artikle iz magacina humanitarne robe, od kojih je pekao rakiju, a navodno su artikle za njega i prodavala nepoznata lica. Takođe je sa Fejzić H. za robu iz humanitarne pomoći od meštana kupovao stoku. Tako je i Hasanović od Osmanović Arifa kupio jare za tri kg soli, a izvesnom Aliji iz Sušnjara nudio je za ovcu pet kg soli, pet kg šećera i tri para obuće, kada je došlo do svađe jer se Alija interesovao za poreklo robe. Nakon ovoga Hasanović je za istu robu kupio ovcu od Begićevog šure Hasana (sl. zabeleška Begić Adem). Takođe, cehove u kafani Hasanović je plaćao robom iz humanitarne pomoći", navodi se u ovom tajnom dokumentu.
Sledići na spisku je Nedžad Bektić, bivši potpukovnik za bezbednost 28. divizije.
"On je uzimao šećer i brašno iz magacina i menjao za rakiju i ostale artikle koje su mu bile potrebne za svadbu. Salihović Huso je čuo od Meholjić Hakije i Delić Velida iz Srebrenice, da je Bektić 92/93. godine prodavao pšenicu u Žepi koja je bila ratni plen ili ju je narod dao za potrebe vojske.
U to vreme 100 kg pšenice koštalo je 2.000 DM. Po kazivanju Salihovića, Bektić je sa svojom policijom razoružavao Žepljake prilikom njihovih dolazaka po hranu, a kasnije je isto naoružanje prodavao u Žepu. Salihoviću je poznato da je Smajlović Suad, zv. Šošon, u prisustvu Alić Fahrudina upoznao Orića i Bećirović Ramiza, da je Bektić 1993. g. pred ženidbu prodao PM-84 u Žepu", stoji u ovom izveštaju.