Tajni zatvori u Hrvatskoj i Bosni (1): Balkan na meti zbog logora CIA
Balkan, a posebno države bivše SFRJ, mogle bi uskoro da se suoče sa ozbiljnom pretnjom osvete islamskih radikalista jer su dozvolile formiranje tajnih logora CIA u kojoj su mučeni i držani uhapšeni članovi ili osumnjičeni pripadnici Al Kaide.
Do sada se verovalo da su tajni logori CIA postojali u svega nekoliko evropskih i tek desetak zemalja sveta, što je pre nekoliko godina ustanovio i nalaz Saveta Evrope, ali "Gardijan", u najnovijem broju, obelodanjuje izveštaj organizacije Pravna inicijativa koji taksativno nabraja učešće čak 54 zemlje u kontroverznom tajnom programu CIA koji je podrazumevao formiranje tajnih zatvora izvan granica SAD u kojima su agenti ove službe na najmonstruoznije načine dolazili do podataka od zarobljenih pripadnika Al Kaide.
Na prostoru Balkana, ti tajni logori su se nalazili u Albaniji, Rumuniji, Bosni, Hrvatskoj i Makedoniji, a za svaku od tih država su obelodanjene i aktivnosti. U današnjem i sutrašnjem broju, predstavićemo najinteresantnije delove ovog izveštaja vezanih za prostor Balkana, ali i ocene stručnjaka iz oblasti borbe protiv terorizma koliko će ovi podaci ugroziti stabilnost regiona.
U izveštaju "Gardijana" se navodi da su vlasti u BiH dozvolile upotrebu vazdušnog prostora te države i aerodroma za letove koji su povezani s aktivnostima CIA, kao i stvaranje dva tajna logora unutar dve američke vojne baze: na aerodromu Butmir kod Sarajeva, a druga, baza Orao kod Tuzle.
- U bazi kod Tuzle je 'procesuirano' najmanje osam zatvorenika" - navodi se u izveštaju u kome se taksativno navodi da je jedan od zatvorenika bio i državljanin Nemačke, Abdel Halim Kafagi (69) Egipćanin rođen u Minhenu, koji je držan u tajnom zatvoru kod Tuzle, a ispitivali su ga i nemački islednici.
U izveštaju specijalnog izvestioca za kontraterorizam UN iz 2009, Hrvatska je označena kao jedna od mnogih država koja je učestvovala u "izuzetnom programu izručenja na različite načine".
Stručnjaci iz regiona u oblasti borbe protiv terorizma jednoglasni su u oceni da bi obelodanjivanje ovih saznanja moglo da ugrozi bezbednost celog Balkana.
- Na udaru eventualne osvete islamskog radikalizma najpre bi se mogle naći države koje su dozvolile stvaranje tih tajnih zatvora CIA - kaže nekadašnji šef VBA, general Momir Stojanović.
Prema njegovim rečima, građani Srbije ne treba da strahuju, ali je pitanje za naše službe bezbednosti da li su imale ove podatke.
- Postojanje tajnih baza CIA u regionu je jako važan podatak bez obzira što Srbija u tome nije učestvovala. Zanima me da li smo raspolagali tim podacima ili ne i šta smo učinili kako bi predupredili eventualne akcije islamskih ekstremista - kaže Stojanović.
Zlostavljanje u Skoplju
|