Bosna se ne smiruje uprkos ostavkama
Posle paklenog petka i nešto mirnije subote, na ulicama Bosne i Hercegovine situacija je mirna, ali građani nezadovoljni ekonomskom i političkom situacijom u Federaciji najavljuju nove proteste za danas (nedelju), tvrdeći da će istrajati u svojim zahtevima. Političari formalno razumeju razloge protesta, smanjuju se troškovi države i podnose ostavke, javlja dopisnik RTS-a.
Iako veliki broj Sarajlija podržava proteste, oni ipak osuđuju uništavanje imovine. Kada bi se veća grupa demonstranata pojavila banke bi prekinule rad i spustile rešetke, a radnje su zatvarale izloge, javlja dopisnik RTS-a.
Nekoliko stotina Sarajlija razišlo se u subotu uveče pošto su mirno protestovali ispred zgrade Predsedništva BiH, ali su najavili da će proteste nastaviti u nedelju u podne.
Tražeći bezuslovnu ostavku vlade Kantona Sarajevo, vlade Federacije BiH i formiranje nestranačkih vlada, demonstranti su poručili da će protesti biti okončani kada se njihovi zahtevi ispune.
U letku koji se delio na ulici navodi se da "neformalna grupa građana i učesnika
I ovo: |
demonstracija" zahteva da se ne preduzimaju mere kojima bi se ograničile mirne demonstracije građanstva i takođe se zahteva hitno oslobađanje uhapšenih demonstranata.
U međuvremenu, kantonalna vlada u Sarajevu je praktično pala, pošto je premijer Suad Zeljković podneo ostavku. Zeljković je rekao da je pokušao, ali nije uspeo da vodi Kanton, jer nije imao dovoljno dobru podršku.
''Tu se priča završava'', rekao je za agenciju Anadolija.
Do sada, ostavke su podneli i premijeri tuzlanskog i zeničkog kantona, Sead Čaušević i Munib Huseinagić.
Istovremeno, pojavile su se spekulacije da je premijer Unsko-sanskog kantona Hamdija Lipovača pobegao u Hrvatsku. Iako je sam to demantovao, tvrdeći da se nalazi u Bihaću, mediji u BiH prenose da nije poznata destinacija gde se on zapravo nalazi. Sarajevski portal Kliks je objavio da je Lipovača u subotu uveče, koristeći hrvatski pasoš, sa ženom i troje dece pobegao iz BiH, a da njegov povratak u BiH nije evidentiran.
Demonstranti u Bihaću su u popodnevnim satima sa centralnog gradskog trga krenuli prema kući Lipovača, gde je došlo do sukoba sa policijom i tom prilikom je nekoliko pripadnika policije i demonstranata povređeno.
Nezadovoljni građani okupljali su se na mirnim protestima i u centru Konjica, kao i pred zgradom Opšine Bugojno.
Demonstrantima u BiH stigla je podrška iz EU. Poslanik Evropskog parlamenta Jelko Kacin izjavio je da je demonstracijama Federacija BiH preskočila "dva nivoa" i da je samim tim krenula ka Evropskoj uniji.
"Posle toga što se desilo u Tuzli i drugim gradovima Federacije BiH, političarima treba da bude jasno da nema više nedodirljivih i da će stvari krenuti u pravcu kojim oni to nisu želeli. Ako me pitate da li je dobro, kako god to strašno izgledalo, ja ipak mislim i odgovorno tvrdim da je samim tim BiH krenula ka i u EU", rekao je Kacin za Televiziju Bosne i Hercegovine.
U socijalnim protestima u Federaciji BiH u petak, koji su eskalirali u nerede, u kojima je više od 300 ljudi povređeno, a desetine privedeno, zapaljene su zgrade Predsedništva BiH u Sarajevu i Kantona Sarajevo.
Još uvek se ne zna kolika je materijalna šteta, ali svakako je najveća u Sarajevu, gde je zapaljen Arhiv Bosne i Hercegovine. Uništeni su važni istorijski dokumenti, pre svega dokumenti iz perioda austrougarske vladavine, 1878-1918.