Da li je moguće stvaranje balkanske islamske unije?
Izjava reisa Islamske zajednice Srbije (IZS) Adema Zilkića da "Turska ne krije težnje da stvori balkansku islamsku uniju", izazvala je oprečna reagovanja u Srbiji. Dok jedni smatraju da je to realnost i da ta težnja traje godinama, drugi Zilkićevu izjavu smatraju apsurdnom, uz konstataciju da Zilkić nije kompetentan da daje takve komentare, piše beogradski Danas.
Muftija srbijanski Muhamed Jusufspahić potvrđuje za Danas da Turska teži da stvori balkansku islamsku uniju, kao i da se IZ Srbije godinama bori protiv toga.
"Težnja Turske možda je postala vidljiva poslednjih godina, ali ona datira više decenija unazad, za vreme i pre početka poslednjih ratova na balkanskim prostorima. IZS se godinama bori protiv toga. Muslimani u Srbiji moraju da budu nezavisni i da štite granice svoje države", naglašava Jusufspahić.
"EU gura Srbiju ka Ankari"Član pokreta Dveri Vladan Glišić smatra da je izjava reisa Zilkića da Turska teži da stvori balkansku islamsku uniju u potpunosti tačna, ali da je ne treba posmatrati "kataklizmično“. "Turska u svojim težnjama ima podršku SAD, ali i EU, koja ne želi Srbiju među svojim članicama. Takođe, ne želi ni Tursku, pa joj odgovara da Srbiju gura ka Ankari", kaže Glišić. On dodaje da se Turska ne snalazi najbolje u podelama između islamskih zajednica u Srbiji, ali da njenu težnju za dominacijom treba ozbiljno shvatiti. |
On dodaje da Turska teži da stvori balkansku islamsku uniju preko Islamske zajednice Bosne i Hercegovine.
"IZS bori se protiv te namere Turske. To nije pitanje ličnog hira ili nepromišljenih razmišljanja, već pravo svake verske zajednice da ima svoju nezavisnost u okviru državne granice. Islamska zajednica Srbije mora biti nezavisna, sa sopstvenim reisom kao vrhovnim poglavarom, a ne da na nju utiču IZ BiH ili Turske. To mora biti jasno muslimanskoj zajednici, i onima koji nisu muslimani, kako u Srbiji tako i van njenih granica", zaključuje Jusufspahić.
Sa druge strane, Rešad Plojović, zamenik predsednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji, na čijem čelu je muftija Muamer Zukorlić, nije želeo da komentariše skup u Beogradu na kojem je govorio Zilkić, jer „mu detalji nisu poznati, osim onoga što je video u medijima“.
"Podržali smo inicijativu o pomirenju islamskih zajednica, u kojoj su učestvovali turski reis Muhamed Gormez i naš reis Mustafa Cerić i bili smo spremni da potpišemo sve što njih dvojica dogovore. Turska inicijativa nije propala, već nije dovela do željenih rezultata", rekao je Plojović.
Elfić: Turska nema težnje za unijuEmir Elfić, predsednik Bošnjačke demokratske zajednice i poslanik manjinske koalicije "Sve zajedno", smatra da reis IZS Adem Zilkić nije kompetentan za ovakvu vrstu analiza. „Uopšte ne vidim težnje Turske za stvaranjem takve unije. Turska je sekularna država koja neguje savremene demokratske vrednosti. Shodno globalnim ekonomskim trendovima i kretanjima, Turska u perspektivi vidi zanimljivim ceo balkanski region, posebno Srbiju i BIH kao destinaciju za otvaranje novih tržišta. U nedostatku kapitala i novih investicija Srbija, ali i region uopšte, može u tome pronaći i svoj veliki ekonomski interes“, smatra Elfić. |
Esad Džudžević, predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) u tehničkom mandatu, ističe za Danas da organizovanje islamske unije na Balkanu nije realno.
"Islamske zajednice treba da se prave u okviru suverenih država. Saradnja islamskih zajednica na Balkanu je poželjna i neophodna", ocenjuje Džudžević. On je ponovio da BNV podržava proces objedinjavanja IZ u Srbiji "u skladu sa islamskim pravom i osmanlijskom tradicijom u organizovanju verske zajednice“.
"To konkretno znači da svaka suverena država ima svoju autonomnu IZ sa vrhovnim poglavarom na čelu", naglašava Džudžević. On tursku inicijativu za pomirenje i stvaranje jedinstvene islamske zajednice u Srbiji vidi kao dobronamernu, ali ne zna zašto nije nastavljena posle izbora u Srbiji kako je bilo najavljeno početkom ove godine.
Zoran Babić, predsednik Administrativnog odbora Skupštine Srbije, kaže za Danas da je Zilkićeva izjava "predimenzionirana“ i da je on njome verovatno želeo da skrene pažnju na sebe.
"Turska je moćna zemlja, ali naš prijatelj i partner. Ekonomska saradnja u budućnosti treba da nam bude prioritet. Prekrajanje granica na Balkanu je završen postupak, koji nosi bolne uspomene, ali to mora da ostane iza nas", ističe Babić. On dodaje da je prioritet Srbije i SNS ulazak u Evropsku uniju, „koji će doneti boljitak svim našim građanima, bez obzira na veroispovest“.