Banjalučani piju mleko iz Afrike?!
Dok poljoprivrednici iz celog regiona tonu sve dublje zbog brojnih problema s kojima se susreću pri proizvodnji, hrana životinjskog porekla dolazi iz najudaljenijih delova sveta. Meso iz Argentine ili Urugvaja postalo je standard u Srbiji, a u Bosni i Hercegovini prodaju se mleko i pavlake iz afričke zemlje Sijera Leone.
Podaci do kojih su došli mediji iz Republike Srpske pokazuj da je u prvih devet meseci ove godine u tu zemlju uveno više od 25.000 tona mesa i drugih klaničnih proizvoda za jelo iz Australije, Urugvaja, Holandije, Austrije, Nemačke, Italije, Turske, Poljske, Španije, Danske i Belgije.
"U prvih devet meseci uvezli smo tih proizvoda čija je masa oko 55,5 miliona kilograma, a vrednost oko 123,6 miliona maraka", navodi Aida Alić, šef Službe za informisanje u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.
Poljoprivrednici iz BiH ogorčeni su zbog ovih podataka, jer hranu koju uvoze sami mogu da proizvode u izobilju.
"Političari su se stavili u nacionalne korpuse i narod dele, a ljudi su još gori pa neće da ih kazne. Trgovačkom lobiju u interesu je da uvozi što više, a ovde niko ne ulaže u proizvodnju. Sve zemlje stimulišu izvoz poljoprivrednih proizvoda, a nas kažnjavaju. Naš poljoprivrednik je bukvalno na kolenima", ističe Esad Hasanović, poljoprivrednik iz Tuzlanskog kantona.
Stojan Marinković, predsednik Komisije za zaštitu domaće proizvodnje BiH, koja radi pri Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, smatra da je neophodno uvesti robno deklarisanje sa takozvanom sledivosti proizvoda.
"Na taj način bi kupac znao koje je meso, na primer, poreklom iz Perua, a koje je proizvedeno u BiH", pojašnjava Marinković.