Svedok: Hrvatski vrh znao za Merčepovo delovanje
Bivši pomoćnik hrvatskog ministra unutrašnjih poslova za javnu sigurnost Smiljan Reljić izjavio je na sudu u Zagrebu da je tadašnji državni vrh bio upoznat s nezakonitim događajima u Pakračkoj poljani s kojima je povezivan Tomislav Merčep.
Ratnom savetniku ministra unutrašnjih poslova Tomislavu Merčepu se sudi da je kao komandant rezervne jedinice MUP-a odgovoran za ratni zločin nad srpskim civilima na području Zagreba, Pakraca i Kutine, krajem 1991. Optužica tereti Merčepa za ubistvo 43 osobe među kojima su i tri člana porodice Zec iz Zagreba, kao i za nestanak još tri osobe.
Reljić je svedočio suprotno od ratnog premijera Franje Gregurića koji je juče izjavio da nije znao ništa o vojnim delovanjima Tomislava Mečepa, jer o tome nije dobijao izveštaje.
Današnji svedok rekao je da su on i njegov zamenik Marijan Benko slali izveštaje kancelariji ministra unutrašnjih poslova, predsedniku vlade i države o nezakonitostima na terenu, a u kojima je, kako je rekao, Merčep bio nezaobilazna tema.
On je rekao da su, između ostalih, tadašnji predsednik Franjo Tuđman, premijeri Gregurić i Nikica Valentić o tim događajima znali više nego što je pisalo u izveštajima.
On je rekao da zna za zatvor u Pakračkoj poljani i da mu se čini da su, kako je rekao, kasnije pronađena neka tela, preneli su hrvatski mediji.
Reljić je rekao da je istragu na terenu bilo teško sprovesti zbog rata, ali da je policija počela da se bavi sumnjivim događajima posle osnivanja Zbora narodne garde krajem 1991. To je, međutim, prema rečima svedoka, bilo delikatno, jer je Merčep bio savetnik u MUP-u, imao je svoje ljude na bojištu i figurirao je kao osoba
zaslužna za odbranu Hrvatske.
Navodno mu je Merčep jednom prilikom rekao da treba istražiti sve sumnje i kazniti odgovorne.
Merčep je na početku suđenja 10. februara odbacio krivicu. Zbog moždanog udara koji je imao pre nekoliko godina, Merčep je odmah po hapšenju krajem 2010. smešten u zatvorsku bolnicu, a podizanje optužnice sredinom 2011. godine dočekao je u banji.