BiH ’’tapka u mestu’’ na putu ka EU
Član Predsedništva BiH Nebojša Radmanović rekao je da BiH "tapka u mjestu" kada je reč o putu ka Evropskoj uniji, te da je za to odgovorna BiH, ali i EU.
Radmanović je dodao da mu je drago što je Srbija uspela posle mnogo muka da dobije status kandidata za EU i što Hrvatska iduće godine postaje punopravna članica.
"Mi iz BiH smo svi zadovoljni što naši susedi napreduju prema EU i naš cilj ostaje Evropska unija. Ako mi ove godine možemo da konstatujemo da nije sigurno da ćemo u narednih 10 godina postati članica, moraćemo postaviti pitanje da li to i treba da radimo", istakao je Radmanović.
On je sinoć za Radio-televiziju Republike Srpske rekao da jedan broj velikih sila, uključujući i EU, ne zna šta da radi sa zapadnim Balkanom, te da između velikih sila postoji "tuča" za zapadni Balkan.
"Zapadni Balkan je uvek predmet interesovanja velikih sila. U ovom momentu, i Ruska Federacija i Turska vraćaju se na svetsku scenu, pored ostalog, i preko Balkana. I to je uvek opasno za male narode u koje i mi spadamo. S druge strane, mi iz BiH nemamo jedinstven stav i potpuno su različiti pogledi iz Banjaluke i Sarajeva, pa i Mostara", rekao je Radmanović.
On je rekao da je Rusija prisutna ne samo u BiH, već na čitavom zapadnom Balkanu, pa i u EU, te da su njene investicije veoma značajne, a da spoljna politika SAD "nije prioritetno Balkan, ali nije ni daleko od Balkana".
Govoreći o članstvu u NATO-u, Radmanović je rekao da će, prema nezvaničnim informacijama, na Savetu NATO-a u maju uslov rešavanja vojne imovine biti "preskočen" i da će BiH biti članica akcionog plana za članstvo u NATO.
"To u suštini ništa neće menjati, jer sve ono što podrazumeva plan za članstvo mi već ostvarujemo u reformi Oružanih snaga, a manje u političkom delu. Taj MAP bi mogao da se uporedi sa kandidatskim statusom u EU, dakle stvarno članstvo je još jako daleko", naglasio je Radmanović.
On je dodao da je iz Republike Srpske već najavljeno da će biti održan referendum kada dođe do toga, te da nikada ne može da se garantuje da će se sve zemlje saglasiti sa članstvom.
Komentarišući obeležavanje 1. marta, kao "dana nezavisnosti BiH", Radmanović je rekao da je "čudna država u kojoj izabrani predstavnici ne mogu da se dogovore šta obeležavaju".
Prema njegovim rečima, ni međunarodna zajednica ne dozvoljava da se postigne dogovor, kao što nije dala ni pre 20. godina, a što potvrđuje i izjava visokog predstavnika u BiH Valentina Incka da su finansirali referendum.
"Finansirati referendum u momentu kada su svi znali da su Srbi protiv referenduma značilo je direktno uticati na izazivanje rata. Danas kada to obleežavate znači da je poruka Bošnjacima, koji prioritetno obeležavaju taj praznik - nemojte se nikada dogovoriti o drugom datumu", rekao je Radmanović.