"Vlasti u BiH da reše ekonomsko pitanje građana"
Američki ambasador u BiH Patrik Mun ocenio je da će naredna godina za BiH biti i teža od 2011, ali da potencijal za napredak postoji jer su politički lideri ove sedmice dogovorili formiranje Saveta ministara BiH i razgovarali o rešavanju niza drugih pitanja.
"Trebalo im je 15 meseci, to je malo razočaravajuće, ali proces koji je počeo pre nekoliko meseci bio je pozitivan proces, gde su se šestorica lidera okupili, seli za sto, imali su privatne razgovore i postigli su napredak na tim sastancima. To je dobar proces, žao mi je što nije ranije počeo", rekao je Mun u intervjuu za Dnevni avaz.
On je ocenio da je važno da je uspostavljena vlast kako bi se počelo raditi na mnogim zadacima koji su važni za napredak BiH ka EU i NATO.
"Ekonomska situacija u BiH, svi znamo, nije dobra. Vrlo je visoka stopa nezaposlenosti. Građani su zabrinuti za svoju budućnost, posao. Zabrinuti su jer nemaju dovoljno novca da kupuju hranu svojoj porodici. Mislim da lideri u vlasti moraju rešiti to pitanje", istakao je Mun.
Govoreći o poslednjim izjavama u kojima je predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik napao rad Suda i Tužilaštva BiH, spominjući službenika ambasade SAD koji radi pri tim institucijama, američki ambasador je rekao da je "izuzetno pogođen tim izjavama, i da ga je Dodik razočarao".
"Dodikove izjave bile su vrlo iznenađujuće. Malo sam uzdrman onime što je on rekao, jer je napadao SAD, zvaničnike američke vlade, službenike američke ambasade. Uistinu sam vrlo iznenađen njegovom reakcijom. On mi je rekao da neće više pokretati pitanje službenika američke ambasade koji radi u Tužilaštvu BiH. Obavezao se i ne znam zašto je odlučio da to više nije tako", rekaoje Mun.
Mun je istakao da je Amerika najveći donator RS, kao i da SAD pomažu u otvaranju novih radnih mesta.
Komentarišući činjenicu da je na ambasadu SAD u Sarajevu u oktobru ove godine izvršen teroristički napad, Mun je rekao da to nije promenilo njegov utisak o BiH.
"To je bio pojedinac koji je izvršio napad na nas iz ko zna kojih ličnih razloga. Mi smo zaista vrlo posvećeni BiH bili i pre i posle napada. SAD su ovde potrošile 1,5 milijardi dolara u poslednjih 16 godina u programima pomoći. Posvećenost SAD vrlo je čvrsta", zaključio je Mun.