Komandant ustaške avijacije ipak bez rehabilitacije
Reviziju presude kojom je komandant vazduhoplovstva tzv. Nezavisne države Hrvatske Vladimir Kren osuđen na smrt streljanjem, oduzeta mu sva imovina i građanska prava, zatražila je njegova unuka Jasna Mieržvinski, ali je Županijski sud u Zagrebu nije prihvatio, piše "Novi list".
Presudom koju je 22. oktobra 1948. izrekao Okružni sud za Grad Zagreb, Kren je proglašen krivim zbog masovnih ubistava i terora, prisilne mobilizacije, prevođenja z drugu veru, bombardovanja naselja, te prisilnog iseljavanja stanovništva i kažnjen prema Zakonu o krivičnim delima protiv naroda i države. Presuda je glasila: smrt streljanjem, a izvršena je 2. decembra iste godine.
Krenova unuka je prošle godine zatražila reviziju presude tvrdeći da su u procesu protiv njenog dede prekršena međunarodno priznata načela pravne države i demokratskog društva.
"Ta je presuda u suprotnosti s javnim poretkom Hrvatske. U kaznenom zakonodavstvu naše države nema smrtne kazne niti kazne konfiskacije imovine i oduzimanja svih građanskih prava", tvrdi Mieržvinski koja je pokušala da ostvari pravo na reviziju dedine presude. Da je u tome uspela mogla je da ostvari pravo na imovinu oduzetu Krenu, ali i povrati ugled porodice.
S obzirom na vremensku distancu i evoluciju pravne mauke i doktrine neprimereno je na ovaj način pozivati se na pravne standarde i izrečenu kaznu. Takvim jednostranim tumačenjem mogla bi se dovesti u pitanje i većina najznačajnijih postupaka za ratne zločine, na primer Nirnberški ili Tokijski proces, u kojima su optuženima takođe izrečene smrtne kazne, poručili su Krenovoj unuci sudije.
"Moj deda nije imao ni pravo na obranu, a tokom postupka ispitan je samo jedan svedok što predstavlja kršenje pravnog standarda kaznenog postupka demokratske pravne države", upozorila je Krenova unuka.
Sudsko veće Županijskog suda u Zagrebu kojim je predsedavao sudija Željko Horvatović utvrdilo je, međutim, da je Krena zastupao advokat Ivan Čepulić, što se jasno moglo videti iz zapisnika sa suđenja...
U naređenju broj 947 od 10. decembra 1941. Kren je naredio komandi Aerodroma Sarajevo da s vremena na vreme bombarduje sela oko piste u Luburić polju kako bi se stanovništvo zastrašilo...
Jedinice pod njegovom komandom učestvovale su i u borbenim akcijama na području Kupe i Une, Petrove gore, Šamarice, Plješivice, Kapele, Otočca, Gospića, Višegrada, Tuzle, Bileće, Travnika, Jajca gde su ginuli civili i rušena naselja...
Utvrđeno je da je Kren i pre nego što je imenovan za komandanta vazduhoplovnih snaga NDH bio pripadnik ustaškog pokreta, te da je sa još petoricom hrvatskih oficira u jugoslovenskoj vojsci u februaru 1941. potpisao memorandum koji je upućen "Velikom nemačkom narodu i Velikom nemačkom vođi", izrazivši im svoju lojalnost.