Dijasporo, oprezna vožnja kroz Srpsku!
Vozači u Republici Srpskoj voze po ubedljivo najlošijim putevima u regionu, smatraju stručnjaci. Uz prosečnu starost od 30-ak godina, putevi u RS su oštećeni i dotrajali što uzrokuje ogroman broj saobraćajnih nesreća godišnje, često sa tragičnim ishodom.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova RS, samo u prvih šest meseci ove godine, na putevima u RS dogodilo se 4.326 saobraćajnih nesreća u kojima je poginulo ukupno 70 osoba, a teško je povređeno više od 300. Na žalost, ti podaci govore da će loš trend iz prošle biti nastavljen, jer u 2010. godini je u nešto manje od 10.000 nesreća poginulo 139 osoba uz gotovo 700 teško povređenih.
U policiji tvrde da su uzroci nesreća različiti, od vožnje neprilagođenom brzinom do alkohola, ali stručnjaci upozoravaju da takvoj situaciji kumuju i izuzetno loši putevi. U policiji upozaravaju, posebno ljude iz dijaspore, koji retko dolaze i ne poznaju puteve, na opreznu vožnju.
AgencijaStanje bi se donekle moglo promeniti usvajanjem izmena Zakona o bezbednosti saobraćaja RS koje predviđaju da onaj ko gazduje putevima ima obavezu da proveri koliko su oni bezbedni za vozače uz poštovanje kriterijuma Evropske unije. U tom smislu, u RS bi uskoro trebalo da bude osnovana Agencija za bezbednost saobraćaja koja bi trebalo da pribavlja i obrađuje kompletne podatke o stanju bezbednosti na cestama u celoj RS. |
Prema zvaničnim podacima u prošloj godini najviše saobraćajnih nesreća dogodilo se na deonici od Banjaluke do Gradiške što je i logično jer se radi o najfrekventnijoj saobraćajnici koja je praktično jedini pravi "put na zapad" iz RS preko graničnog prelaza u Gradišci pa dalje u Hrvatsku, Sloveniju i druge zapadne zemlje. Ova cesta prolazi kroz gusto naseljena područja pa su uzroci nesreća različiti. Ipak, očekuje se da se taj broj drastično smanji kada bude otvoren kompletan autoput Banjaluka - Gradiška koji se gradi od 2004. godine. Zasad je u saobraćaj puštena samo jedna deonica od nekoliko kilometara.
Ostale rizične ceste su ona od Bijeljine prema Glavičicama, zatim od Klašnica kod Banjaluke prema Prnjavoru, od Kule do Vraca, nedaleko od Sarajeva, te kratka deonica od Banjaluke do Klašnica kojom se donedavno vozilo u dve trake, ali između njih nije bilo nikakve ograde. Međutim, i tu bi situacija trebalo da se popravi na jesen, jer su u toku obimni radovi na postavljanju betonskih ograda između traka, čime je saobraćaj trenutno veoma otežan.