Selaković: Vreme da se kanališe potencijal dijaspore
Generalni sekretar u kabinetu predsednika Srbije Nikola Selaković podvukao je da je potencijal dijaspore ogroman i da je to snaga naroda koju ne koristimo na adekvatan način, pa je red da počne da se kanališe i usmerava u pravom smeru.
On je rekao danas u Banjaluci da će Aneks sporazuma o specijalnim vezama Srbije i RS, odnosno Deklaracija o zaštiti kulturnog, duhovnog i identiteta srpskog naroda pomoći Srbima da zaštite svoj jezik, ćirilično pismo, duhovnost ma gde živeli, jer bez nacionalnog identiteta ne možemo da govorimo o bilo čemu drugom.
On je, u izjavi novinarima, nakon otvaranja Prvog foruma dijaspore organizovan na inicijativu predsednika RS Milorada Dodika, kazao da problem, sa kojim se suočava svaka država u regionu, a ne zaobilazi ni Srbiju ni Srpsku, a to je problem nestajanja, zahteva zajedničku strategiju u populacionoj politici, pronatalitetnu politiku, kako bi se zaustavilo gubljenje stanovništva, kako u migracionom, tako i pogledu biološkog apsekta, opstanka na ovim prostorima.
- U tim stvarima Srbija i Srpska stoje rame uz rame jedna sa drugom zajedno. To su pitanja koja nisu dnevnopolitička, nisu predmet prepucavanja. To su stavri oko kojih moramo svi da se objedinimo i da zajednički delujemo - naglasio je Selaković.
U borbu za biološki opstanak treba da se uključi i naša velika dijaspora.
Selaković je podsetio da u ovoj godini obeležavamo stogodišnjicu pobede u Velikom ratu, trenutka kada su se Srbi posle vekovne borbe za slobodu našli ubedljivom većinom u okvirima granica jedne države.
- Danas, sto godina nakon toga, Srbi su narod koji visse ne živi u jednoj državi, već je rasejan na različitim stranama sveta, u veikom broju država i više država regiona. Posle teških vremena kada je bilo teško biti Srbin, kada su Srbi bili u dobroj meri žrtve međunarodne medijske propagandne mašinerije, danas Srbija i Srpska stoje zajedno, rame uz rame, gledajući u svoju budućnost u želji da izbegnu probleme koje su imali u prošlosti, da se konomski, naučno tehnološki razvijaju i budu prepoznati kao faktor stabilnosti i mira u ovom delu Evrope - naglasio je on.
Srbija i Srpska su, prema njegovim rečima, prepoznate kao faktor stabilnosti u regionu i sada su u prilici da kao takve, kada beleže ekonomski rast, imaju sve veći red onih koji žele da budu partneri, da ulažu u našu ekonomiju i privredu, u stanju su i prilici da na drugačiji način pristupe problemu sopstvene dijaspore, pristupe korišćenju jednog ogromnog potencijala, koji je do sada uglavnom bio viđen u kriznim vremenima, ratnim nedaćama, problemima nastalim usled elementarnih nepogoda.