Slava Gotovini, šamar Tadiću
Dva dana je trebalo predsedniku Srbije da odreaguje na pozdrave koje je hrvatska premijerka Jadranka Kosor sa Kninske tvrđave uputila haškim osuđenicima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, dobivši gromoglasan apaluz građana koji su proslavljali operaciju "Oluja" u kojoj je pre 16 godina proterano više od 220.000, a ubijeno i nestalo oko 2.000 Srba!
U pisanom saopštenju Boris Tadić poručuje da "nikakve predizborne kampanje i borbe za vlast ne smeju imati za osnov veličanje onih koji su počinili ratne zločine. To je vrlo neodgovorna politika". Kosorova je kao objašnjenje ponudila navodni prošlogodišnji zahtev srpskog predsednika da Hrvatske prestane s proslavom "Oluje".
- Bilo je malo nas koji smo reagovali na zahteve iz Srbije predsednika Tadića da ne smemo slaviti pobedničku operaciju "Oluja", da ne smemo slaviti oslobođenje Hrvatske od velikosrpske agresije - dodala je Kosorova.
Prethodno je njen kaolicioni partner iz Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac izjavio da je "zabrinjavajuće i opasno" upućivanje pozdrava osuđenim generalima hrvatske vojske.
Reagujući, Tadić je podsetio i na to da zvanična Srbija, koja je Tribunalu izručila 46 optuženika, nikada nije veličala ratne zločine. Nije teško zamisliti kakve bi osude usledile iz Brisela da je kojim slučajem neko od državnika iz Srbije pozdravljao i slavio, recimo Ratka Mladića, još uvek neosuđenog haškog optuženika.
- Kad bi Tadić nešto slično učinio, našao bi se u nebranom grožđu za razliku od Jadranke Kosor. Svi bi reagovali i svi bi nas osudili. Mi smo gubitnici u ratu i nama ništa nije dozvoljeno, pa ni da s pijatetom govorimo o sopstvenim žrtvama - primećuje istoričar Radoš Ljušić.
U većom delu hrvatske javnosti premijerki se zapravo ne zamera pozdrav haškim osuđenicima, već to što ga je ona izgovorila, budući da je njena partija HDZ učestvovala u izručenju Gotovine Tribunalu. Zato hrvatski opozicionari misle da je to bio predizborni potez Kosorove, baš kao što i deo srpske javnosti smatra da je i Tadićevo reagovanje deo borbe za glasače kod kojih je on već zaveden kao gubitnik na planu nacionalne politike.
Kukavička politika
- Za Tadićeve vladavine sigurno neće doći do zahlađenja jer će nastaviti da se izvinjava i da vodi kukavičku politiku. Da se razumemo, ne podržavam tu hrvatsku politiku, ali ona je ipak hrabrija jer odbranu sopstvene države stavlja na prvo mesto - kaže Ljušić.
|