Šaljić ne može, Mezjajev ne želi
Advokat Miloš Šaljić ne ispunjava uslove da bude glavni branilac Ratka Mladića u Hagu, dok ruski pravnik Aleksandar Mezjajev ne želi tu funkciju, kažu u Haškom tribunalu.
Predstavnik suda u Hagu Martin Petrov smatra da general Mladić ne doprinosi razrešavanju pitanja svog branioca time što insistira da glavni branilac bude Miloš Šaljić, koji je i sam potvrdio da ne ispunjava uslove Haškog tribunala.
Petrov je, na redovnoj konferenciji za novinare, rekao da advokat Šaljić ne govori nijedan od zvaničnih jezika suda - engleski i francuski - i da stoga ne može biti glavni branilac.
Sekretarijat suda trenutno proverava kvalifikacije ruskog pravnika Aleksandra Mezjajeva, koga je Mladić takođe predložio, ali je sam Mezjajev kazao zvaničnicima Tribunala da ne želi da bude Mladićev glavni zastupnik, kazao je Petrov.
Zašto jugoslovenski jezici nisu zvanični?
Na pitanje zašto i bosansko-hrvatsko-srpski jezik nije zvaničan jezik Tribunala, Petrov je odgovorio da se suđenja vode na engleskom i francuskom, te da bi prevođenje ogromne dokumentacije u obimnim procesima dodatno odužilo suđenja. |
"Mladić ne olakšava ovaj proces insistiranjem da Šaljić bude njegov glavni branilac... što ne dozvoljavaju pravila Tribunala... Postoje vrlo snažni nagoveštaji da Mezjajev neće zatražiti da bude postavljen za glavnog branioca. On nam je to rekao", naglasio je predstavnik suda.
Po njegovim rečima, zvaničnici sekretarijata juče su razgovarali sa Šaljićem i Mezjajevom, novi sastanci su zakazani, a Mezjajev će danas polagati ispit iz znanja jezika.
Petrov je nagovestio da bi odluku o zahtevu Mladića da za branioce budu imenovani Šaljić i Mezjajev, sekretarijat Tribunala mogao da donese do kraja ove nedelje.
Ukoliko taj zahtev bude odbijen, Mladić će morati da predloži nove advokate koji ispunjavaju uslove suda.
Bivši komandant Vojske Republike Srpske optužen je za genocid u Srebrenici i još osam bosanskih opština; progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje civila u Sarajevu kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje osoblja UN za taoce, 1992-95.