Umro zločinac Đuro Brodarac
U osječkoj bolnici jutros je preminuo Đuro Brodorac, osumnjičen za ratni zločin nad Srbima u Sisku 1991. i 1992. godine. Brodarac, bivši župan Sisačko-moslovačke županije i načelnik policijske uprave, preminuo je oko 8.30 časova od srčanih tegoba, objavio je "Večernji list" na internet sajtu.
On je u bolnicu prebačen juče iz osječkog zatvora u kome se nalazio tri nedelje nakon što je uhapšen zbog sumnje da je počinio ratni zločin na sisačkom području.
Brodarac je sumnjičen da kao načelnik Policijske uprave Sisak, načelnik štaba Zapovedništva banijsko-kordunskog područja i član Regionalnog kriznog štaba za Sisak i Baniju nije ništa preduzeo kako bi pripadnike njemu podređenih jedinica sprečio u neovlašćenim i nasilnim ulascima u kuće i stanove Srba, koje su nezakonito hapsili i odvodili u improvizovane zatvore.
Tužilaštvo je navelo da su Srbi fizički i psihički zlostavljani i nanošene su im teške telesne povrede. Torturama je bilo izloženo najmanje 69 civila s područja Siska, od kojih je 31 ubijen.
Brodarac je i sam naređivao protivzakonita zatvaranja većeg broja civila srpske nacionalnosti, a učestvovao je i u njihovom zlostavljanju.
Advokati krive državu
Advokati Đure Brodarca optužili su hrvatsku državu da je krivac za njegovu smrt.
Advokati navode da Brodarcu, uprkos lošem zdravstvenom stanju, nije dozvoljeno da bude prebačen u kućni pritvor.
"Žalosno je da nisu uvaženi naši zahtevi da ga stave u kućni pritvor, za što smo predložili svu medicinsku dokumentaciju. Imao je visok pritisak, šećeraš je i pio je 12 lijekova dnevno. Sve vreme u pritvoru je u prostoriji od šest metara bio sa još pet ljudi na 45 stepeni Celzijusa", rekao je advokat Petar Šale. |
Na području Siska ubijeno je po procenama od 100 do 600 civila, najčešće srpske nacionalnosti. Neki su ubijani po kućama i dvorištima, neki odvođeni u improvizovane logore u lečilištu Jodno ili naselju omladinskih radnih akcija na mučenje i likvidaciju, pa su neka tela nađena na obalama Save i drugim mestima.
Za zločine nad srpskim civilima u Sisku 1991. i 1992. godine osumnjičeni su i ratni komandant specijalne policije u Sisku Vladimir Milanković i bivši pripadnik policijske jedinice "Vukovi" Drago Bošnjak koji su uhapšeni 20. juna.
Četiri dana nakon hapšenja svoj trojici je određen jednomesečni pritvor.
Sva trojica osumnjičenih pred istražnim sudijom su odbacili optužbe.
Mediji navode da je ovaj slučaj prebačen u Osijek još u septembru prošle godine, navodno zbog nezadovoljstva radom sisačkog tužilaštva koje za 20 godina nije procesuiralo ni jedan slučaj.