Srbi u Crnoj Gori ne priznaju rezultate popisa
Nova srpska demokratija (NOVA) ne prihvata rezultate popisa u Crnoj Gori i tvrdi da je reč o krađi, dok Srpski nacionalni savet ocenjuje da rezultati popisa pokazuju da se nad Srbima u toj državi vrši “asimilacija“.
U saopštenju povodom rezultata popisa stanovništva u Crnoj Gori održanog u aprilu ove godine, predsednik Srpskog nacionalnog saveta Momčilo Vuksanović ocenio je da smanjenje broja Srba pokazuje da se nad njima vrši "asimilacija".
On je pozvao je Crnogorce i Srbe kao većinske nacionalne zajednice u Crnoj Gori da se "dogovore" o budućnosti države.
Podsetimo, na ovogodišnjem popisu, 28,73 odsto građana Crne Gore izjasnilo se kao Srbi, dok je Crnogoraca 44,98 odsto. Prema popisu iz 2003. godine, Srba je bilo 31,99 odsto, a Crnogoraca 43,16 odsto.
"Ne možemo da prihvatimo laž kao istinu"
Rezultatima popisa nezadovoljna je i Nova srpska demokratija (NOVA) koja ocenjuje da se radi o krađi, i shodno tome ne prihvata rezultate popisa stanovništva.
"Ne možemo da prihvatimo rezultate popisa, jer ne možemo da prihvatimo laž kao istinu", rekao je predsednik NOVE Andrija Mandić.
Prema njegovim rečima, u Podgorici, Nikšiću, Herceg Novom, Pljevljima i Beranama desila se krađa na nivou od pet do šest procenata.
Mandić je novinarima rekao da je NOVA, zajedno sa Socijalističkom narodnom partijom (SNP), imala uvid u 206.000 popisnica, što je više nego reprezentativan uzorak.
"Naši podaci ne odstupaju od saopštenih kada su u pitanju crnogorska nacija i jezik, ali su zato podaci vezani za srpski narod i jezik umanjeni za četiri odsto", naveo je Mandić.
Pozicioniranje srpskog kao dominantnog jezika
Funkcioner opozicione SNP-a Vuksan Simonović ocenio je da je "teško komentarisati" rezultate popisa o nacionalnoj pripadnosti.
Kako navodi Simonović, rezultate popisa nisu utvrdile opštinske popisne komisije, što ni političkim strankama nije omogućilo da u tome učestvuju.
Simonović je poručio da je "potpuno jasno" da srpskim jezikom i dalje govori najveći broj građana Crne Gore i da će to uticati na njegovo "realno pozicioniranje, kao najdominantnijeg jezika u Crnoj Gori".