Samo Srbi bez viših činova
Oružane snage BiH potresa novi skandal na nacionalnoj osnovi. Sada su problematična unapređenja koja su prošlog meseca sprovedena, a da se pri tom uopšte nije vodilo računa o zastupljenosti naroda, što je izazvalo ogorčenje među srpskim vojnicima i oficirima.
Naime, OS BiH unapredile su u maju 180 oficira bošnjačke nacionalnosti i samo dvojicu Srba, čime je drastično narušena ravnopravnost naroda i urušeni osnovni principi multietničnosti.
Poverljivi vojni dokument o kojem ovih dana pišu banjalučki mediji otkriva da je prošlog meseca sproveden plan unapređenja, koji direktno favorizuje bošnjačke pripadnike OS BiH, pogotovo među oficirskim kadrom.
Najveći nacionalni debalans napravljen je unapređenjima bošnjačkih oficira, koji ubedljivo dominiraju u ukupnoj strukturi. S druge strane, srpski oficiri, a jednim delom i Hrvati, grubo su oštećeni, jer su ostali uskraćeni za više činove, a samim tim i za veće plate.
- Ukupno je unapređeno 225 oficira svih činova, od čega čak 180 otpada na Bošnjake. U sutrukturi unapređenih dominiraju visoki činovi poput pukovnika i majora, što, praktično, znači da je ovim potezom stvoren manevarski prostor da bošnjački kadrovi zauzmu brojne rukovodeće pozicije u Oružanim snagama. Istina, unapređeno je i 43, ali i samo dva Srbina i to u činove potporučnika - kaže sagovornik našeg lista iz OS BiH.
Ovakvi potezi sve više nerviraju javnost u Republici Srpskoj, naročito iz razloga što se slične stvari ponavljaju već godinama. Podsetimo, u prethodnom periodu na svetlo dana izbijali su mnogi skandali, od toga da srpskim vojnicima na Manjači, niko nije hteo da servira ručak, jer su njihove kolege Bošnjaci postili zbog Ramazana, pa do davanja vojnog helikoptera na korištenje poglavaru Islamske zajednice BiH Mustafi Ceriću kako bi ovaj otišao da otvori jednu džamiju.
Predsednik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz, smatra da Oružane snage BiH nisu nikakav faktor kohezije kakvim su ga predstavljali zagovornici reforme odbrane.
- Poslednja unapređenja najbolje pokazuju da Srbi ne treba da očekuju zaštitu od vojske koja se pompezno zove Oružane snage BiH, niti od Ministarstva odbrane BiH, bez obzira ko je na njegovom čelu. Zbog svega toga i niza drugih razloga, potrebno je pokrenuti inicijativu o demilitarizaciji BiH - kaže Ćurguz.
Zaklinju se u RS
Otkako su osnovane pre nekoliko godina, niko u RS ne smatra Oružane snage BiH za svoju vojsku i, iako se u njene redove prijavljuju i Srbi, to uglavnom rade radi novca, a veoma retko radi patriotizma ili osećaja pripadnosti državi. Podsetimo, kada je, pre šest godina, deo prve generacije OS BiH iz reda srpskog naroda, na Manjači trebala da položi zakletvu državi BiH, svi vojnici su se uglas, umesto BiH, zakleli Republici Srpskoj. |