Evropska unija želi dijalog u BiH
Predsednik Skupštine Republike Srpske Igor Radojičić izjavio je da je Evropa pokazala da razume da je referendum demokratsko sredstvo i da Brisel želi da u BiH uspostavi dijalog, što je za RS prihvatljivo.
"Od uloge tutorstva pa čak i kolonijalnog pristupa, koji nije završen jer je Kancelarija visokog predstavnika međunarodne zajednice (OHR) još ovde u BiH, došli smo do toga da Brisel želi da u BiH uspostavi dijalog, što je za RS prihvatljivo", rekao je Radojičić za "Politiku".
On je istakao da je Evropa pokazala da razume da je referendum demokratsko sredstvo.
"Zbog toga je Evropa za nas bolja alternativa dosadašnjem ponašanju međunarodne zajednice, oličenoj u OHR-u, koji je nametnuo stotine odluka, desetine zakona, amandmana na ustave RS i Federacije BiH, smenio više od stotinu zvaničnika. Evropa je ponudila dijalog i to je novo u praksi međunarodne zajednice u BiH", kazao je predsednik parlamenta RS.
Radojičić je rekao da svi koji računaju na neka strateška pomeranja, koja bi dovela do nekih krupnih promena u BiH, nisu u pravu.
"Bez snažne međunarodne intervencije, ništa se neće promeniti. Domaći politički faktori, zbog suprotstavljenih političkih stavova, ne mogu postići saglasnost. A međunarodna zajednica danas grčevito brani Dejtonski sporazum, jer ne vidi nikakvo drugo rešenje", istakao je on.
Radojičić smatra da su suprotstavljene političke tendencije u BiH, manje ili više, slične onima iz 1991. godine.
Srpske stranke su za jaku RS s maksimalnim dejtonskim nadležnostima. Bošnjačke stranke su za centralizovanu BiH, bez entiteta ili, u najboljem slučaju, za simbolično postojanje entiteta, a hrvatska politička scena u BiH varira između nekoliko opcija, naveo je Radojičić.
"Postoji opšta nesaglasnost o budućem funkcionisanju BiH, mada je, po mom mišljenju, Dejtonski sporazum jedini mogući kompromis", zaključio je predsednik Skupštine RS.